App Store'un güvenlik özellikleri, 2022 yılında 2 milyar dolarlık potansiyel dolandırıcılık işlemini engelledi

Apple, App Store'un güvenlik özelliklerinin 2022 yılında 2 milyar dolarlık potansiyel dolandırıcılık işlemini engellediğini duyurdu. Apple tarafından aktarılan bilgilere göre 2022 yılı içinde yaklaşık 3,9 milyon çalıntı kredi kartının platform içinde ödeme yapması engellendi.
App Store'un güvenlik özellikleri, 2022 yılında 2 milyar dolarlık potansiyel dolandırıcılık işlemini engelledi

Mobil uygulamaların günlük yaşantımızın değişmez bir parçası haline geldiğini geçtiğimiz dönemlerde pek çok kez sizlere aktarmıştık. Teknoloji dünyasının en çok kazanan alanlarından biri haline de gelen mobil uygulama sektörü, popülerliği nedeniyle dolandırıcıların da hedefi oluyor.

Günümüzün en çok kullanılan mobil uygulama mağazası olan App Store, sunduğu güvenlik özellikleri ile dolandırıcıları engellemeye devam ediyor. Güvenlik odağındaki çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Apple, App Store'un güvenlik özelliklerinin 2022 yılında 2 milyar dolarlık potansiyel dolandırıcılık işlemini engellediğini duyurdu.

Apple tarafından aktarılan bilgilere göre 2022 yılı içinde yaklaşık 3,9 milyon çalıntı kredi kartının platform içinde ödeme yapması engellendi. 714 bin hesabın ise tamamen işlem yapmasını engelleyen Apple, dolandırıcılık faaliyetleri yapan 24 bin uygulamayı ise platformundan kaldırdı.

App Store içinde yer alacak uygulamaları detaylı bir şekilde incelediğini de paylaşan Apple, şirketin gizlilik, güvenlik ve içerik politikalarına uymadığı için toplamda 1,7 milyon uygulamanın başvurusunu reddettiğini de aktadı. 1,7 milyon uygulamanın 400 bini güvenlik sorunları nedeniyle, 153 bini başka bir uygulamayı kopyaladığı veya spam olduğu gerekçesiyle, 29 bini ise gizli veya belgelenmemiş özelliklere sahip olduğu için App Store'a alınmadı.

Potansiyel dolandırıcılık faaliyetleri nedeniyle 428 bini aşkın geliştirici hesabını kapatan Apple, 105 milyon geliştirici hesabı açma işlemini de engelledi. Google Play Store ile birlikte mobil uygulama dünyasının en önemli mağazası olan App Store'un her hafta 650 milyondan fazla ziyaret aldığını da ekleyelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.