Google'dan yapay zeka ile oluşturulan görsellerin tespiti için araç: About this image

"About this image" özelliği, içeriklerin yapay zeka tarafından oluşturulup oluşturulmadığını tespit edebiliyor. Şirket ayrıca, yapay zeka ile oluşturulan görsellere bir etiket ekliyor.
Google'dan yapay zeka ile oluşturulan görsellerin tespiti için araç: About this image

Yapay zekanın son dönemde teknoloji dünyasının göz bebeği olması, bazı sıkıntıları da beraberinde getirmeye başladı ve bu sıkıntılardan en önemlisi, hiç şüphesiz sahte içerikler. Bu içerikler metin, görsel veya video şeklinde karşımıza çıkabiliyor; özellikle gerçek bilgiye ulaşmanın oldukça önemli olduğu günümüzde çeşitli dezenformasyonların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu kapsamda yapay zekaya panzehir geliştirilmeye başlandı ve yapay zeka ile oluşturulan görsel ve içeriklerin tespitine odaklanan araçlar ciddi anlamda ilgi görür hale geldi. Bu araçlardan birini de şimdi Google geliştirdi. 

"About this image" özelliği 

Şirketin bu yaz ilk etapta ABD'li kullanıcılar için aktif edeceği "About this image" özelliği, içeriklerin yapay zeka tarafından oluşturulup oluşturulmadığını tespit edebiliyor. Söz konusu özellik ile görsel hakkında şu bilgilere ulaşmak mümkün; görsel ve benzeri görsellerin Google tarafından ilk kez ne zaman indekslendiği, görsellerin ilk ortaya çıkmış olabileceği yerler, görsellerin haberler, sosyal medya gibi online olarak başka nerelerde görüldükleri. 

Şirket tarafından paylaşılan bilgilere göre bir görüntüyle ilgili bu arka plan bilgisi sayesinde, o görüntünün güvenilir olup olmadığını veya ikinci kez kontrolün gerekip gerekmediğini daha iyi anlamak mümkün. Örneğin; "About this image" ile aya iniş sahnesini tasvir eden bir görselin yapay zeka tarafından oluşturulduğuna dikkat çeken haber makaleleri bulunabilecek. Bu da görselin nasıl oluşturulduğuna, gerçek olup olmadığına dair bilgiler sunacak. 

Söz konusu aracı, Google Görseller sonuçlarında bir görselin üzerindeki üç noktayı tıklayarak, Google Lens'te bir görsel veya ekran görüntüsü ile arayarak ya da bir sayfadayken Google uygulamasında yukarı kaydırarak bulabilmek mümkün. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi söz konusu özellik bir süre daha ülkemizde aktif olmayacak. Yanlış bilginin hızla yayıldığı bu dönemde, umuyorum Google'ın yeni aracı hızlı bir şekilde globalde aktifleştirilir. 

Yapay zeka ile oluşturulmuş görseller için etiket

Şirket ayrıca, yapay zeka tarafından oluşturulan görüntülerin her birini işaretleyecek. İçerik oluşturucular ve yayıncılar benzer işaretlemeler ekleyebilecekler, böylece Google Arama'daki görsellerde bir etiket görünecek. Bu etiket ile yapay zeka tarafından oluşturulan görseller net bir şekilde belli olacak. Google, bunların önümüzdeki aylarda Midjourney, Shutterstock ve diğerleri dahil olmak üzere birçok yayıncıda görülebileceğini belirtiyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.