İtalya Kişisel Verileri Koruma Kurumu, ChatGPT'nin yasaklanması talimatı verdi

Open AI'ın, veri toplama uygulamalarını değiştirene kadar İtalyan kullanıcıların verilerini toplamayı bir an önce durdurması emredildi.
İtalya Kişisel Verileri Koruma Kurumu, ChatGPT'nin yasaklanması talimatı verdi

İtalya'nın ulusal gizlilik yasa düzenleyicisi GPDP, paylaştığı bir basın açıklamasıyla ChatGPT'nin yasaklanması talimatını verdi. GPDP, bu kapsamda OpenAI'ı "kişisel verilerin yasa dışı toplanması" ile suçladı. 

Open AI'ın, veri toplama uygulamalarını değiştirene kadar İtalyan kullanıcıların verilerini toplamayı bir an önce durdurması emredildi. Basın duyurusunda paylaşılan ifadelere göre OpenAI, kullanıcıların kişisel verilerini toplamak için kanuni gerekçelere sahip değil. Buna ek olarak kurum, OpenAI'ın reşit olmayan kullanıcıların servise erişmesini önleyen bir mekanizmaya sahip olmadığına dikkat çekti. Bu nedenle küçük yaştaki kullanıcıların gelişim ve farkındalık seviyesine kesinlikle uygun olmayan yanıtlara maruz kaldığını ifade etti. 

GPDP, yapay zeka destekli sohbet robotlarına karşı benimsediği sıkı tavır ile tanınıyor. Kurum, daha önce Şubat ayında Replika.ai'ı yasaklamıştı. Replika, insanların sohbet robotuyla geliştirdiği ilişkiler nedeniyle hem yasa koyucularda hem de kullanıcılarda olumsuz bir intiba yarattı. 

OpenAI şu an bu karar karşısında sessizliğini korumaya devam ediyor. İtalya'daki kullanıcılar da şimdilik VPN kullanarak ChatGPT'ye erişmeye devam edebiliyor. Ancak GPDP'nin belirttiğine göre, OpenAI'ın yetkililerin belirlediği önlemleri almak ve bu önlemleri bildirmek için 20 günü bulunuyor. Aksi halde şirket, 20 milyon euro ya da yıllık küresel gelirin yüzde 4'üne denk gelen bir ceza ile karşı karşıya. 

Bu arada ABD'de ise Federal Ticaret Komisyonu, OpenAI'ın yeni GPT modelleri yayınlamasını engelleyebilir. Yapay zeka odaklı bir teknoloji etik grubu olan The Center for AI and Digital Policy (CAIDP) bir şikayet dilekçesi sunarak Federal Ticaret Komisyonu'nun OpenAI'ı soruşturmasını istedi. Söz konusu soruşturmaya gerekçe olarak OpenAI'ın tüketiciyi koruma kurallarını ihlal etmesi gösteriliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.