Yerli tarım teknolojileri girişimi Freshsens 1,7 milyon lira yatırım aldı

Baran Baykut Emiroğlu, Vehbi Çağrı Güngör ve Cem Ayyıldız tarafından kurulan Freshsens, önümüzdeki 5 yıl içerisinde yaklaşık 40 meyve, sebze ve çiçek ürününün depolama ömrünü uzatmayı hedefliyor.
Yerli tarım teknolojileri girişimi Freshsens 1,7 milyon lira yatırım aldı

Meyve ve sebzelerin depolama ömürlerini uzatan yerli tarım teknolojileri girişimi Freshsens 1,7 milyon lira yatırım aldı. 1,7 milyon TL'lik yatırım Startup Wise Guys'tan geldi. Yeni gelen yatırımın operasyon maliyetlerine ek olarak tamamen pazarlama ve satış odaklı kullanılması ve servis verdikleri ürün sayısını artırıp müşteri portföylerini geliştirmekte kullanacağı açıklandı. 

Şirket, Baran Baykut Emiroğlu, Vehbi Çağrı Güngör ve Cem Ayyıldız tarafından kuruldu. Freshens, yapay zeka ve nesnelerin interneti teknolojilerini kullanarak meyve, sebze, mantar ve kesme çiçek gibi ürünlerin depolama ömürlerini uzatan, raf ömürlerini tahminleyen ve kayıpları engelleyen teknolojiler geliştiriyor. Freshsens, teknolojisi sayesinde neredeyse tüm taze meyve ve sebzelere uygun olmak üzere mantar ve kesme çiçekler için de kullanılabilir durumda. 

Freshsens şu an 4 farklı ülkeden birçok müşteriye hizmet veriyor. Coğrafi altyapı uygunluğu sebebi ile Avrupa, Amerika Kıtası ve Asya’da faaliyetlerini sürdürmeyi hedefleyen ve bu konuda adımlar atan girişim, özellikle Güney Amerika gibi bu alanda büyük kayıplar yaşayan coğrafyaları ana hedef pazarı olarak görüyor.

2019'dan beri bu teknolojiyi geliştirmek için çalışan girişim, önümüzdeki 5 yıl içerisinde yaklaşık 40 meyve, sebze ve çiçek ürününün depolama ömrünü uzatmayı hedefliyor. Gıdada kayıpların önüne geçmek üzere yoğun bir şekilde çalışıyor. Çünkü Gıda ve Tarım Organizasyonu (Food and Agriculture Organization - FAO) verilerine göre taze meyve ve sebzelerin tedarik zincirindeki aksamalar ve yanlış operasyonlar sonucu her sene yaklaşık 500 milyar dolar ekonomik kayıp yaşanıyor.

Buna ek olarak, taze meyve ve sebze kaybının dünyanın sera gazı emisyonlarına olan katkısı tam olarak bilinmese de, yüzde 8 olan gıda kaybının içinde büyük bir yer kapladığı düşünülüyor. Bu noktada şirketin geliştirdiği teknoloji oldukça önemli bir yere konumlanıyor. 

Kurucu ortaklardan Baran Baykut Emiroğlu, "Startup Wise Guys hızlandırma programı ve yatırımı çok doğru bir zamanda ve tam ihtiyacımız olduğu anda geldi. Ekibimize inandıkları, güvendikleri ve zaman tanıdıkları için teşekkür ederim. Yaptıkları en iyi yatırımlardan birisi olacağına dair söz verdik ve sözümüzü tutmaya kararlıyız" diye konuştu.

Freshsens girişimine gerçekleştirdikleri yatırımla ilgili olarak Startup Wise Guys ortağı Günce Önür şunları ekledi: Gıda ve tarım artık herkesin gündeminde olan ana konular. Pandemi sonrası savaşla daha da ciddileşen bu konu artık, son günlerde yaşadığımız üzücü deprem felaketiyle ülkemizi de yakından ilgilendiriyor. Freshsens’in uzman ekibi tarafından geliştirilen bu çözümün birçok farklı pazarda karşılık bulup, gıda alanında büyük bir fark yaratacağına inanıyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.