Canva'da yenilik: Yapay zeka araçları, çeviri özelliği ve daha fazlası

Online tasarım aracı Canva, yapay zekanın yükselişine kayıtsız kalamadı ve bu kapsamda hayata geçirdiği bir dizi yeni özelliği tanıttı.
Canva'da yenilik: Yapay zeka araçları, çeviri özelliği ve daha fazlası

Herkesin daha kolay tasarım yapmasını sağlayan, "graphic design is my passion" cümlesini gerçeğe dönüştüren online tasarım aracı Canva, yapay zekanın yükselişine kayıtsız kalamadı ve bu kapsamda hayata geçirdiği bir dizi yeni özelliği tanıttı.

Canva'nın Create etkinliğinde duyurulan özellikler, profesyonel tasarım deneyimi olmayanlar için sosyal medya grafikleri, sunumlar ve reklam malzemeleri gibi içerik oluşturmayı daha erişilebilir hale getirmeyi hedefliyor. Aslında Canva bunu halihazırda verdiği hizmet ile de sunuyordu, ancak yeni özellikler platformu kullananların işini kolaylaştırmayı odağına alıyor. 

Markalar için Brand Hub

Canva'nın ilk güncellemesi Visual Worksuite'e eklenen Brand Hub özelliği. Brand Hub, kullanıcıların kuruluşlarının görsel kimliğiyle tutarlı kalmasına yardımcı olacak araçlar sunuyor. Bu sayede kullanıcılar, logolar, yazı tipleri, renkler ve tasarım yönergeleri gibi şirkete özgü varlıklar içeren bir Marka Kiti oluşturabiliyor. Bu sayede belirli etkinlikler, kampanyalar ve projeler için varlıklar bir arada gruplandırılabiliyor; markalı yeniden kullanılabilir şablonlar oluşturulabiliyor.

Brand Hub'da yöneticiler, Canva'da oluşturulan herhangi bir içeriğin markaya uygun kalmasını sağlamak için onaylanmayan yazı tiplerini ve renkleri kısıtlayabiliyor. Ayrıca, birden çok taslağın kaydedilmesini ve başka bir yerde incelenmesini önlemek için iş akışlarını yayınlamadan önce doğrudan Canva'da onay verebiliyor.

Magic Edit ve Magic Eraser

Canva'nın yapay zeka destekli özellikleri arasında ise Magic Edit ve Magic Eraser bulunuyor. Magic Eraser, adından da anlaşılacağı üzere görüntünün geri kalanını hesaba katarak, istenmeyen kısımları siliyor. Yani ister arka plandaki insanlar ister gereksiz bir nesne olsun, bir görüntüde istemediğiniz her şeyi  kaldırabiliyor. Magic Edit ise Canva'ya göre bir görüntüye herhangi bir şey ekleyebiliyor veya görüntüde bir şeyi değiştirebiliyor. Yapmanız gereken tek şey, Magic Edit'e ne eklemek veya değiştirmek istediğinizi sormak, araç eksik ayrıntıları sizin yerinize dolduruyor. 

Beat Sync

Canva'nın bir diğer özelliği ise Beat Sync. Herhangi bir manuel düzenleme yapmadan farklı video klipler veya görüntüler arasında geçiş yaparak video çekimlerini bir şarkıya göre otomatik olarak düzenleyebiliyor. Bu özellik, bir tasarımdaki herhangi bir metni otomatik olarak 100'den fazla farklı dile çeviriyor. Canva, kendi sistemlerini oluşturmanın yanı sıra bu özelliklerin temeli olarak farklı yapay zeka modellerinin bir karışımını kullandığını söylüyor.

Ayrıca tasarım platformuna 953 yeni yazı tipi ve çalışma alanına özgü olmayan bir dizi araç ekleniyor. Tasarımları canlandırmak için mizanpajlar, katmanlar, stiller ve gradyanlar için yeni düzenleme özellikleri mevcut ve artık resimler için doğrudan Canva'da alternatif metin oluşturulabiliyor. 

Canva'nın öne çıkan güncellemeleri bu şekilde. Geri kalan tüm güncellemelere buradan göz atabilirsiniz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.