Nvidia, yapay zeka teknolojileri geliştirilmesi için Google Cloud ile iş birliğine gitti

Nvidia'nın yapay zeka teknolojileri için geliştirdiği L4 Tensor Core GPU'su, G2 sanal makineleri aracılığıyla Google Cloud üzerinde çalışacak.
Nvidia, yapay zeka teknolojileri geliştirilmesi için Google Cloud ile iş birliğine gitti

Teknoloji sektörünün geleceği olarak görülen yapay zeka çözümleri, özellikle ChatGPT'nin yükselişi ile birlikte önemli bir popülerlik kazandı. Yapay zeka teknolojilerinin bu denli hızlı bir şekilde popülerleşmesi büyük markaların da ilgisini çekti. 

Grafik işlemci pazarının en önemli oyuncuları arasında yer alan Nvidia, yapay zeka odağında donanım çözümleri geliştirmek için Google Cloud ile iş birliğine gittiğini duyurdu. Aktarılan bilgilere göre Nvidia'nın L4 Tensor Core GPU'su, G2 sanal makineleri aracılığıyla Google Cloud üzerinde çalışacak.

Nvidia tarafından geliştirilen L4 platformu, yapay zeka odaklı video çözümlerine odaklanıyor. L4 platformunun yetenekleri arasında ise video decoding, transcoding ve video yayın özellikleri yer alıyor. Nvidia'nın paylaştığı bilgilere göre L4 Tensor Core GPU, CPU'lara oranla yapay zeka destekli video performansı konusunda yüzde 120 daha başarılı.

Nvidia ve Google Cloud iş birliğindeki bir diğer önemli detay ise Vertex AI hizmeti. Sadece L4 platformunu çalıştırmakla kalmayacak olan Google, kurumsal müşteriler için geliştirilen makine öğrenimi hizmeti olan Vertex AI'ın da L4 platformu ile entegre bir şekilde çalışmasını sağlayacak. Şu an için sadece Google Cloud ile çalışabilen L4'ün ilerleyen aylarda Nvidia’nın Asus, Cisco, Dell, Hewlett Packard Enterprise ve Lenovo gibi diğer partnerleri için kullanıma sunulacağını da ekleyelim. 

Yapay zeka özelindeki çalışmalarını hızlandıran Nvidia, L4 platformu ile birlikte diğer yapay zeka çözümlerini de tanıttı. Bu çözümler arasında ise L40 ve H100 NVL de yer alıyor. L40, yapay zeka desteği ile birlikte hem 2 hem de 3 boyutlu görüntüler üretmek için geliştirildi.

H100 NVL çözümü ise ChatGPT gibi büyük dil modellerine odaklanıyor. L40 çözümü bu hafta, H100 NVL ise yılın ikinci yarısında Nvidia’nın iş ortakları için kullanıma sunulacak. Nvidia ve Google Cloud iş birliği ile pek çok yeni yapay zeka çözümünün geliştirilmesi bekleniyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.