Sosyal yatırım ağı eToro, 3.5 milyar dolar değerleme ile 250 milyon dolar yatırım aldı

eToro, 3.5 milyar değerleme ile 250 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna ION Group, SoftBank Vision Fund 2, Velvet Sea Ventures ile ismi açıklanmayan bazı yatırımcılar katıldı
Sosyal yatırım ağı eToro, 3.5 milyar dolar değerleme ile 250 milyon dolar yatırım aldı

Ana merkezi Londra'da bulunan, İsrail'de hayata geçirilen fintech girişimi eToro, 3.5 milyar değerleme ile 250 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna ION Group, SoftBank Vision Fund 2, Velvet Sea Ventures ile ismi açıklanmayan bazı yatırımcılar katıldı.

Söz konusu yatırım, eToro'nun önerilen SPAC işleminin bir parçası olarak gerçekleşti. Zira şirket, 2021 Şubat'ta Advance Investment Agreement (AIA) anlaşmasını imzalamıştı. Yani bu da şu demek; şirket, AIA'yı, önerilen SPAC'ın başarısız olması durumunda mevcut destekçilerden bir tür geri dönüş olarak almıştı. Şu anda gerçekleşen de bu yatırım aslında.

Next Round Capital Partners'ın kurucusu ve CEO'su Ken Smythe, TechCrunch'a bir AIA anlaşmasının, bir yatırımcının veya yatırımcıların, daha sonraki bir tarihte, bazen indirimli olarak tahsis edilecek hisseler için önceden ödeme yaptığı bir anlaşma olduğunu söyledi. eToro'ya göre şirket, yatırımcılarla, anlaşmanın imzalanmasından iki yıl sonra aşağıdaki koşullara dayanarak yatırımın dönüştürüleceği konusunda bir anlaşmaya varmıştı. Buna göre şirketin SPAC işlemini takip etmemiş veya herhangi bir ek sermaye toplamamış olması gerekiyordu.

eToro, 31 Aralık 2022'de sona eren mali yıla ait mali sonuçları da açıkladı. Paylaşılanlara göre şirket, 2021'deki 1,2 milyar dolardan yıllık yüzde 47 düşüşle 2022'nin tamamı için 631 milyon dolar gelir elde etti. Buna ek olarak rapor, eToro'nun 31 Aralık 2022 itibarıyla toplam 31,4 milyon kullanıcıya ve 2,8 milyon finanse edilen hesaba sahip olduğunu özetliyor. Bu da 2021'de 27 milyon kullanıcıya ve 2,4 milyon finanse edilen hesaba karşılık geliyor. 

eToro, Mart 2021'de Betsy Cohen destekli FinTech Acquisition Corp. V ile 10,4 milyar dolarlık bir anlaşmayla birleşerek halka açılacağını duyurmuştu. Ardından Ocak 2022'de şirketin değeri yüzde 15'in üzerinde düşerek 8,8 milyar dolara indi.

Özetle; şirketin yeni değerlemesi ilgi çekici olsa da aslında SPAC anlaşmasına göre değerlemesi 10.4 milyar dolardı, hatta bu değerlemeyi daha sonra 8.8 milyar dolara düştü. Şirket, halka arz edilebilseydi çok daha yüksek bir değerlemeye sahip olabilirdi. Halbuki şu anda beklentilerin yarısından bile daha düşük bir değerlemesi var.

eToro, kullanıcıların para birimleri, emtialar, endeksler, kripto varlıkları ve hisse senetleri ticareti yapmasına olanak tanıyan bir sosyal ticaret ve yatırım ağı olarak faaliyet gösteriyor. Şirket, geçtiğimiz ağustos ayında yatırım uygulaması Gatsby'yi 50 milyon dolara satın almıştı

Son olarak, şirketin web sitesine globalde girilebilirken, ülkemizden an itibarıyla girilemediğinin altını çizelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.