Netflix'in reklam destekli abonelik modeli 1 milyon aktif kullanıcıyı aştı

Netflix'in reklam destekli abonelik modelini kullanan aktif kullanıcı sayısı şu anda 1 milyonu aşmış durumda.
Netflix'in reklam destekli abonelik modeli 1 milyon aktif kullanıcıyı aştı

Netflix'in 6.99 dolarlık reklam destekli modeli, geçtiğimiz kasım ayında yayına alınmıştı. Reklam destekli model, ilk olarak 12 pazarda kullanıma açılmıştı. 1 Kasım'da, yeni planı ilk deneyenler Kanada ve Meksika aboneleri oldu. Bu abonelik modeli daha sonra 3 Kasım'da ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Brezilya'da sunuldu.

İspanya ise 10 Kasım'da bu modeli kullanmaya başladı. Söz konusu planın ülkemize ne zaman geleceği ve Türk Lirası olarak nasıl ücretlendirileceği henüz belli olmasa da Bloomberg'ün haberine göre reklam destekli abonelik modelini kullanan aktif kullanıcı sayısı şu anda 1 milyonu aşmış durumda.

Şirketin kullanıcı tabanı ise reklamlı abonelik modelinin lansmanından itibaren ilk ayda yüzde 500'den fazla, ikinci ayında ise yüzde 50'den fazla büyüdü. Yani hala popüler olan reklamsız model olsa da aslında reklamlı abonelik modeli de platforma yeni kullanıcılar kazandırıyor.

Netflix, daha önce yaptığı açıklamalarda reklamlı abonelik modelinde bazı içeriklerin reklamsız olacağını açıklamıştı. Ayrıca şirketin bu planda indirme özelliğini kaldıracağı da gündemdeydi. Ayrıca benzer bir şekilde Disney de reklamlı abonelik modelini yayına almış ve bu modelde reklamları saatte dört dakika ile sınırlamıştı. 

Bu arada Netflix, şifre paylaşımı konusunda da sert adımlar atıyor. Zira şifre paylaşımını engelleme ile Netflix, büyük bir sınavdan geçmek üzere. Bu durum, milyonlarca kullanıcıyı arkadaşlarının hesaplarını kullanmayı bırakmaya zorlayacak ve bu noktada ise kişiler ya Netflix'ten çıkacak ya da ödeme yapmaya başlayacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.