Bill Gates'in yatırım şirketi Breakthrough tarafından desteklenen jeotermal girişimi: Fervo Energy

2017 yılında Jack Norbeck ve Tim Latimer tarafından kurulan şirketin amacı dünya genelinde sürdürülebilir enerji geçişini hızlandırmak.
Bill Gates'in yatırım şirketi Breakthrough tarafından desteklenen jeotermal girişimi: Fervo Energy

Enerjide dışa bağımlılığın azaltan yenilenebilir enerji kaynakları özellikle elektrik üretiminde oldukça kritik rol oynuyor. Ama elbette bu enerjinin en önemli kaynakları güneş, rüzgar ve su sınırsız ve sonsuz değil. 

Hatta dünya üzerinde rüzgar açısından verimli olan bölgeler kısıtlı. Güneş enerjisi her bölgede yeterli ve verimli enerji üretmek için uygun değil. Bir taraftan da iklim değişikliğine ve artan enerji fiyatları enerji sektörünü derinden etkiliyor. Yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde birikmiş ısı olarak tanımlanan jeotermal, alternatif enerji kaynağı olarak ön plana çıkıyor. 

Temiz enerji kaynağı olarak jeotermal enerji, geleceğin elektrik şebekesinde önemli bir role sahip. Amerika kıtası, Orta Amerika ülkeleri, Anadolu’da Ege Bölgesi ve Avrupa’da İtalya jeotermal enerji santrallerinin en fazla bulunduğu coğrafyalar arasında yer alıyor. Ülkeler bazında ABD ilk sırada geliyor.

ABD merkezli yeni nesil jeotermal girişimi Fervo Energy bir adım öne çıkıyor. 2017 yılında Jack Norbeck ve Tim Latimer tarafından kurulan şirketin amacı dünya genelinde sürdürülebilir enerji geçişini hızlandırmak. Bunun için yer altı kaynaklarına inovatif bir bakış açısı getiriyor. Şirketin üç temel amacı var. Fervo, jeotermal varlıkları geliştirmek, sahiplenmek ve işletmek için teknolojiyi ticarileştirmek.

Google ile ortaklık yaptı

Fervo, petrol ve gaz sondajında kullanılan fiber optik algılama ve analiz tekniklerle sıcak kaya rezervlerinden jeotermal enerji üretiyor. Sondaj yani kuyulardaki optik kablolar sayesinde jeotermal kaynağın akışı ve sıcaklığı hakkında bilgi topluyor.

Gerçek zamanlı olarak toplanan bu veriler, jeotermal kaynakların nerede daha etkin olduğunu belirlenmesini sağlıyor. Şirketin üzerine çalıştığı teknolojiler, jeotermal enerji depolayarak saklanmasına ve daha fazla yerde erişilebilir kılmasına neden oluyor. Ayrıca elektrik üretiminden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını ortadan kaldırıyor. Böylece elektrik enerjisi üretmek daha ucuz ve daha kolay hale geliyor. Bu konuya dikkat çeken Tim Latimer, geleneksel jeotermal üretmenin ve satmanın elektrik üretimi için inanılmaz derecede değerli olduğunu söylüyor.

Geçen Kasım ayında Clean Power Alliance (CPA) elektrik sağlayıcısına jeotermal güç sağlayacak 33 MW’lık bir enerji satın alma anlaşması imzaladı.15 yıllık yapılan sözleşmenin amacı CPA’nın üç milyondan fazla konut için temiz yenilenebilir enerji sağlamak. 

Ocak 2021'de jeotermal alanları keşfetmek için İtalya merkezli Turboden ile anlaşma imzaladı. Mayıs 2021'de Google ile yaptığı ortaklık dikkat çekiyor. Fervo Energy, Google ile jeotermal enerji üretimi için yapay zeka destekli bir proje geliştiriyor. İki şirketin amacı jeotermal kuyuların verimliliğini artırmak.

Tükenmesi muhtemel yenilenebilir enerji kaynaklarını jeotermal ile ikame etmek de bir diğer hedef olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü karbonsuz yani yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik enerjisinin mevsim ve iklim gibi sebeplerle üretim konusunda dalgalanma yaşanması kaçınılmaz.

Bill Gates de yatırımcılar arasında

Tam da bu sebeplerden Fervo Energy, 4 turda toplam 177 milyon dolar yatırım aldı. Şirket, Bill Gates'in yatırım şirketi Breakthrough Energy Ventures da bulunduğu15 yatırımcı tarafından destekleniyor. Diğer yatırımcılar arasında Prelude Ventures, Elemental Excelerator, Cyclotron Road, Stanford Üniversitesi yer alıyor. 

Geçen eylül ayında DCVC liderliğinde 7/24 karbon içermeyen enerji santralleri inşa etmek ve işletmek için 138 milyon dolar yatırım aldı. Tim Latimer, son yatırımın 'iddialı planları hayata geçirmek için kullanılacağını söyledi. 

Yeni yatırım, Fervo’nun hem Nevada hem de Utah’daki enerji santrallerini tamamlaması için harekete geçti. California, Idaho, Oregon, Colorado, New Mexico'da da yeni projeler başlatmayı hedefliyorlar. 

Jeotermal, yenilebilir enerji kategorisine girdiğine dikkat çeken Tim Latimer, geleneksel jeotermal üretmenin ve satmanın elektrik üretimi için inanılmaz derecede değerli olduğunu söylüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.