Google, sağlıkla ilgili yeni güncellemelerini duyurdu

Google, yayınladığı blog yazısında her sene düzenlediği The Check Up etkinliğinde sağlık alanında yaptığı yeni güncellemeleri duyurdu.
Google, sağlıkla ilgili yeni güncellemelerini duyurdu

Google sağlık sektörüyle ilgili yaptığı çalışmalarla gündemden düşmüyor. Şirket yayınladığı blog yazısında her sene düzenlediği The Check Up etkinliğinde sağlık alanında yaptığı yeni güncellemeleri duyurdu.

Düşük maliyetli hastane bulmayı kolaylaştırıyor

Google, özellikle ABD'de yaşayan insanların kendilerine en yakın düşük maliyetli hastane bulmalarını kolaylaştıracağını açıkladı. Yakın zamanda kullanıcıların arama sonuçlarında ücretsiz ve düşük maliyetli sağlık hizmeti sunan hastaneleri görebileceklerini kaydetti. Bu kurumların "Ücretsiz veya düşük maliyetli bakım" başlığı altında listeleneceği açıklandı. Şirketin hedefi, insanların birinci basamak sağlık hizmetine ulaşmasını kolaylaştırmak. 

Medicare güncellemeleri

Bir taraftan sigorta sağlık programı Medicare ile ilgili yenilikler yapıldığı söylendi. Kişilerin yeniden kayıt bilgilerin arama kısmında daha kolay bulunması sağlanacak. Bu her sene sisteme yeniden kayıt olma zorunda kalan insanların işlerini oldukça kolaylaştıracak. 

Aile içi şiddet konusuna da eğiliyor

Google ayrıca restoran rezervasyonu yapmak, randevu almak veya Google İşletme girişini güncellemek gibi işleri halletmek için doğal konuşmaları kullanan yapay zeka teknolojisi Duplex'in sağlık alanında kullanılmaya başlanacağını kaydetti. Sistemin Google Arama'da yer alan sağlık kurumlarının bilgilerini doğrulamak için kullanılacağı açıklandı.

İntihar, aile içi şiddet ile ilgili aramalarla ilgili genişletmek için Yeni Zelanda merkezli yardım hattı ağı ThroughLine ile ortaklık kuracağı söylendi. 

Mart ayının sonlarına doğru Google'ın giyilebilir teknoloji cihazı Fitbit'in Health Metrics Dashboard özelliğini sunduğu ülkelerde abonelik ücreti alınmadan kullanıma sunulacağı belirtildi. Health Metrics Dashboard'un kullanıcıların cilt sıcaklığı, solunum hızı, kandaki oksijen miktarını gösterdiğini hatırlatalım. Ayrıca Google'un 2019 yılında Fitbit'i 2,1 milyar dolar karşılığında satın aldığını belirtelim.

Google, tıp eğitimi alanında da yaptığı güncellemelerle de dikkat çekti. Tıp alanındaki gelişmelerin internet üzerinden hekimlere ulaştırmak için Accreditation Council for Continuing Medical Education ile iş birliği yapacağını duyurdu. Sürekli Tıp eğitimi vermek için Youtube'da yer alan Harvard Medical School Continuing Education kanalında bu alanda yapılan son araştırmalara dair içerik oluşturulması için çalışacak.

Sağlık alanına odaklanan yeni nesil dijital çözüm geliştirmek isteyenler için Open Health Stack adlı açık kaynak programını duyurdu. 

Sağlık alanında yaptığı projeler dikkat çekiyor

Şirket, ilk kez 2008 yılında Cleveland Clinic'te 1600'den fazla hastayı kapsayan bir pilot çalışmayla alanda faaliyet göstermeye başladı. Şirketin temel amacı, tüketicilerin tıbbi kayıtları paylaşmalarına ve sağlık aramalarını iyileştirmelerine olanak sağlamaktı. 

2008'den itibaren genel kullanımda olan Google Health, 2011'de durdurulmuştu. Şubat 2021'de Google, bu alana yeniden girmek için Care Studio'yu kullanıma sunmuştu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.