Volkswagen, elektrikli araçlar için 5 yıl içinde 193 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor

193 milyar dolarlık yatırım, batarya üretimi ve Kuzey Amerika operasyonlarını geliştirmek amacıyla yapılacak. Volkswagen, 2030 yılına kadar dünya çapında yüzde 50 elektrikli araç satışı hedefine ulaşmayı planlıyor.
Volkswagen, elektrikli araçlar için 5 yıl içinde 193 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, elektrikli araçlara 5 yıl içinde 193 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Şirket, yaptığı 5 yıllık yatırım bütçesinin yüzde 56'sını elektrifikasyon ve dijitalleşmeye ayırdı. 193 milyar dolarlık yatırım, batarya üretimi ve Kuzey Amerika operasyonlarını geliştirmek amacıyla yapılacak.

Volkswagen, 2030 yılına kadar dünya çapında yüzde 50 elektrikli araç satışı hedefine ulaşmayı planlıyor. İçten yanmalı motor teknolojisine yapılan yatırımın 2025'te zirveye ulaşacağına inanan şirket, satışların o tarihten itibaren sonra düşüşe geçeceğini tahmin ediyor. 

Volkswagen'in 2025 yılından itibaren hedefi ise elektrikli araba satışlarının toplam araç satışları içinde yüzde 20'lik bir paya sahip olması. Ayrıca şirket, Kanada'da üretim tesisi açacak. 2027 yılında faaliyete geçmesi beklenen fabrika, şirketin Kuzey Amerika'daki ilk fabrikası olma özelliğini de taşıyor.

Volkswagen, geçen Haziran ayında elektrikli araç şarj şirketi Electrify America'daki azınlık hissesini Siemens'e sattığını duyurdu. Siemens'in bu anlaşma sonucunda şirketin yaklaşık yüzde 10'luk hissesine sahip olduğu ve satın alma anlaşmasının değerinin ise 2,45 milyar dolar olduğu açıklandı.,

VW Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Schmall, Electrify America'ya yapılan ek yatırımın Kuzey Amerika'daki e-mobiliteyi geliştirme konusunda katkı sağladığını söyledi. Volkswagen'in elektrikli araç üretmeyi kendine misyon edinen otomobil üreticilerinden biri olduğunu da hatırlatalım. Bu noktada özellikle şirketin Kuzey Amerika'ya yaptığı yatırımlar dikkat çekiyor. 

Bu paralelde Volkswagen, geçen Mayıs ayında elektrikli arazi aracı Scout'u piyasaya süreceğini açıkladı. Bu aracın tamamen elektrikli olacağı ve ABD tüketicisine uygun olarak tasarlanacağı belirtildi. Scout'un daha sonra Avrupa piyasasına girmesi de hedefleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.