Tarım teknolojisi girişimi Source.ag, 23 milyon dolar yatırım aldı

2020 yılında kurulan Source.ag, yapay zeka destekli seralar sayesinde meyve sebze üretimini kolaylaştırmayı ve verimli hale getirmek için çalışıyor.
Tarım teknolojisi girişimi Source.ag, 23 milyon dolar yatırım aldı

Tarım teknolojisi girişimi Source.ag23 milyon dolar yatırım aldı. Hollanda merkezli girişimin A Serisi yeni yatırım turu, Astanor Ventures tarafından yönetildi. Şirketin yatırım turuna  Acre Ventures Partners katıldı. Rien Kamman ve Ernst van Bruggen tarafından kurulan şirketin toplam yatırım miktarı 35 milyon dolara ulaştı.

Yeni yatırım şirketin Ar-Ge çalışmalarını genişletmek için kullanılacak. Şirket, birkaç ay içinde piyasaya sunulması planlanan Source Cultivate ve Source Control adlı iki yazılım üzerine çalışmalarını yoğunlaştıracak. 

2020 yılında kurulan Source.ag, yapay zeka destekli seralar sayesinde meyve sebze üretimini kolaylaştırmayı ve verimli hale getirmek için çalışıyor. Şirket, Source Track yazılımıyla bitkinin yetişme sürecini simüle ediyor. Yani çiftçilere mahsüllerini en iyi şekilde nasıl yetiştirecekleri konusunda gerçek zamanlı tavsiye veriyor. Bu da arazi kullanımını 15 kata kadar verimli hale getiriyor. Aynı zamanda suyun daha verimli kullanılmasını sağlıyor. 

2050'ye kadar dünya nüfusunun 10 milyara ulaşması bekleniyor. Yani artan dünya nüfusu mevcut gıda ihtiyacını gün geçtikçe daha da görünür hale getiriyor. Bu noktada tarım teknolojileri girişimleri ve bu girişimlere yapılan yatırımlar dikkat çekiyor. 

Benzer bir şekilde faaliyet gösteren Better Origin de 2022'nin nisan ayında Balderton Capital liderliğinde 16 milyon dolar yatırım aldığını duyurmuştu. Yatırım turuna Fly Ventures ve Metavallon VC katılmış ve şirketin toplam yatırım miktarı ise 19 milyon dolara çıkmıştı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.