Deprem bölgesindeki vatandaşlara ücretsiz konuşma ve internet hizmeti verilecek

Deprem bölgesinde, borcundan dolayı kapalı olan hatların hepsinin açıldığı ve ankesörlü telefonlardan ücretsiz görüşme sağlanabileceği de belirtildi.
Deprem bölgesindeki vatandaşlara ücretsiz konuşma ve internet hizmeti verilecek

Sabahın erken saatlerinde yaşanan ve birçok ilimizi etkileyen deprem sonrasında Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan Twitter üzerinden açıklama yaptı.

Sayan, deprem bölgesindeki vatandaşların kesintisiz iletişim sağlaması için operatörlere talimat verildiğini ve bölgedeki tüm vatandaşlara ücretsiz konuşma ve internet yüklendiğin söyledi. Ayrıca borcundan dolayı kapalı olan hatların hepsinin açıldığını, ankesörlü telefonlardan ücretsiz görüşme sağlanabileceğini de sözlerine ekledi. Arama kurtarma çalışmalarının iletişim kısmında bir kesinti olmaması için yardım edilmesi gerektiğini belirten Sayan, web tabanlı uygulamalar ile arama yapılmasını ve SMS kullanılmasını önerdi. 

İletişim Başkanlığı ise attığı tweetle birlikte GSM operatörlerinin kapasite artırarak kapanan telefon hatlarının açıldığını açıkladı. İletişim Başkanlığı, "Kahramanmaraş Pazarcık merkezli meydana gelen depremde devletimiz tüm kurumlarıyla koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. CİMER’de “Deprem acil” başlığını kullanıma hazır hale getirdik. Tüm vatandaşlarımıza duyurulur." ifadesini kullandı.

Elon Musk da sabahın erken saatlerinde, Türkiye'den onay gelirse bölgeye Starlink uydularını göndereceklerini söylemişti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.