Amazon aylık 5 dolara evlere reçeteli ilaç servisini başlatıyor

ABD'deki Prime kullanıcılarına özel RxPass diye adlandırılan hizmet, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu kadar ilaç alma imkanı sağlıyor. Başlangıç olarak yüksek tansiyon, anksiyete ve reflü tedavisinde kullanılan ilaçları kapsıyor.
Amazon aylık 5 dolara evlere reçeteli ilaç servisini başlatıyor

Amazon aylık 5 dolara evlere reçeteli ilaç servisini başlatıyor. ABD'deki Prime kullanıcılarına özel RxPass diye adlandırılan hizmet, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu kadar ilaç alma imkanı sağlıyor. Başlangıç olarak yüksek tansiyon, anksiyete ve reflü tedavisinde kullanılan ilaçları kapsıyor. Amazon Pharmacy Baş Tıbbi Sorumlusu Dr. Vin Gupta, ABD'de 150 milyondan fazla insanın RxPass'in portföyünde bulunan ilaçları aldığını belirtiyor. Ayrıca aylık sabit ücret değişmiyor. 

Geçen Kasım ayında sağlık alanında yaptığı işlerle dikkat çeken Amazon'un Youtube kanalından bir video sızdırıldı. Amazon'un yeni bir sağlık hizmeti sunmaya başlayacağı konuşuldu. Videoda alerji ve akne gibi "yaygın durumlar" için tedavi sunan çevrimiçi bakım programı Amazon Clinic ile ilgili detaylar yayınlandı.

2022'nin Temmuz ayında sağlık sektöründe yerini daha da sağlamlaştırmak için önemli bir satın almaya imza attı. Şirket, temel sağlık hizmetleri üzerine odaklanan One Medical'i 3,9 milyar dolara satın aldı. Bu yatırım Amazon'un Covid-19 salgınından sonra sağlık alanına yaptığı en büyük yatırım olarak nitelendirildi. Ayrıca Amazon, 2018'de dijital eczane PillPack'i satın aldığını duyurdu.

Yüksek ilaç maliyetleri, ABD sağlık sisteminin en köklü sorunlarından biri. Araştırmalara göre ülkede dört veya daha fazla reçeteli ilaç kullananların yüzde 32'sinin ilaçları satın almakta güçlük çektiğini ortaya koydu. Bu yüzden birçok girişim ilaç maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor. 70 bin eczaneden çeşitli verileri toplayan ve daha ucuz olanları bulmak için ilaç fiyatlarını karşılaştıran GoodRx de bunlardan biri.

Geçen Mart ayında şirket, dijital eczane platformu vitaCare'i 150 milyon dolara satın aldığını duyurdu. 2022 ortalarında tamamlanması beklenen anlaşmayla şirket, dijital eczane işini geliştirmeyi amaçlıyor. Şirket ayrıca ilaç üreticilerine yönelik hizmetlerini genişletmeye yardımcı olmak için vitaCare kullanmayı planlıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.