BioNTech, yapay zeka girişimi InstaDeep'i 562 milyon sterlin karşılığında satın aldı

BioNTech, Tunus'ta hayata geçirilen, ancak şu anda İngiltere merkezli olarak faaliyetlerine devam eden yapay zeka girişimi InstaDeep'i 562 milyon sterlin karşılığında satın aldı. 
BioNTech, yapay zeka girişimi InstaDeep'i 562 milyon sterlin karşılığında satın aldı

Ülkemizde Covid-19 aşıları nedeniyle adını sıklıkla duyduğumuz BioNTech, Tunus'ta hayata geçirilen, ancak şu anda İngiltere merkezli olarak faaliyetlerine devam eden yapay zeka girişimi InstaDeep'i 562 milyon sterlin karşılığında satın aldı. 

BioNTech, ilaç keşif sürecini iyileştirmek için makine öğreniminden yararlanmak istiyor. Şirket, aynı zamanda kansere göre uyarlanmış kişiselleştirilmiş tedaviler geliştirmeyi de buna dahil ediyor. InstaDeep'in satın alınmasının ardında yatan en önemli neden bu. BioNTech'in ilk olarak nakit ve açıklanmayan miktarda BioNTech hissesi karışımı olan 362 milyon sterlin ödediği söyleniyor. Şirketin açıklamasına göre kalan 200 milyon sterlin, InstaDeep'in gelecekte nasıl performans göstereceğine bağlı olacak şekilde ödenecek. 

Aslında BioNTech ve InstaDeep'in ilişkisi şimdiden önceye dayanıyor. BioNTech, bir yıl önce InstaDeep'in 100 milyon dolar yatırım aldığı tura katılan yatırımcılardan biriydi. Şirket, o dönemde tam olarak ne kadar yatırım yaptığını reddetmişti. 

InstaDeep, işletmeler için yapay zeka ürünleri oluşturmak üzere 2014 yılında kuruldu. Merkezi Londra'da olmakla birlikte Paris, Tunus, Lagos, Dubai ve Cape Town'da ofisleri bulunuyor. Yaklaşık 240 çalışanı bulunan InstaDeep, satın alım sonrasında da yapay zeka ve makine öğrenimi hizmetlerini Google ve Nvidia da dahil olmak üzere diğer şirketlere sunmaya devam edecek.

BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin, InstaDeep'in satın alınmasının, dijital dünyanın hızla gelişen yapay zeka yeteneklerini teknolojilerine, araştırmalarına, ilaç keşiflerine, üretim ve dağıtım süreçlerine dahil etmelerine olanak tanıyacağını söyledi. Amaçlarının BioNTech'i, yapay zekanın işin tüm yönlerine sorunsuz bir şekilde entegre edildiği bir teknoloji şirketi yapmak olduğunu da dile getirdi. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.