e-Devlet'e girişte blockchain tabanlı dijital kimlik kullanımı için çalışmalar başladı

Paylaşılan bilgilere göre; e-cüzdan uygulaması kapsamında çalışacak giriş sistemi ile vatandaşlar, blokzincir ağında oluşturulmuş dijital kimliklerle e-Devlet'e girebilecek.
e-Devlet'e girişte blockchain tabanlı dijital kimlik kullanımı için çalışmalar başladı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında gerçekleştirilen "Dijital Türkiye 2023 1'inci Toplantısı"nda, Oktay, e-Devlet için blok zincir tabanlı 'dijital kimliği' duyurdu. Oktay'ın aktardıklarına göre, e-cüzdan uygulaması kapsamında çalışacak giriş sistemi ile vatandaşlar, blok zincir ağında oluşturulmuş dijital kimliklerle e-Devlet'e girebilecek.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın açıklamasının detayları şu şekilde:

"e-Devlet'te yeni bir devrim olacak blokzincir tabanlı bir giriş sistemini, "dijital kimliği" getiriyoruz. e-cüzdan uygulaması kapsamında çalışacak giriş sistemi ile vatandaşlarımız, blokzincir ağında oluşturulmuş dijital kimliklerle e-Devlet'e girebilecek. Online e-Devlet'ten offline e-Devlet'e geçişin, yani kullanıcılar açısından dijital bilgilerinin cep telefonlarında güvenli bir şekilde tutulabildiği bir sisteme doğru evrilerek ilk adımlarını bugün attığımız bu çalışmamız, gelişerek yeni kolaylıkların kapısını aralayacak.

Türkiye Noterler Birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda 'veraset ilamı', 'e-randevu/başvuru', 'e-tespit' ve mirasçısı olduğunuz kişi adına 'adıma tescilli araç sorgulama' hizmetleri uygulamaya alınmıştır. e-Devlet Kapısı üzerinden sunmaya başladığımız 'veraset ilamı sorgulama' hizmeti ile vatandaşlarımız noterliklere gitmeden mirasçısı olduğu veraset ilamlarına kolaylıkla ulaşabilmektedir. Noter hizmetlerini dijitalleştirme çalışmalarımız idari düzenleme iyileştirmeleriyle devam edecek."

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.