Meta, akıllı lenslere odaklanan Luxexcel'i satın aldı

Son birkaç yıldır pek çok satın alma ile karşımıza çıkan Meta, akıllı gözlük ve lenslere odaklanan bir girişim olan Hollanda merkezli Luxexcel'i satın aldı.
Meta, akıllı lenslere odaklanan Luxexcel'i satın aldı

Yaklaşık 10 yıl önce teknoloji dünyasının geleceği olarak görülen akıllı gözlük konsepti, ilk olarak 2012 yılında Google Glass ile karşımıza çıkmıştı. Google Glass başarıya ulaşmamış olsa da, son birkaç yıldır akıllı gözlükler üzerinde çalışmalar yapan pek çok girişim bulunuyor.

Belçika merkezli bir gazete olan De Tijd'de yer alan bilgilere göre Meta, akıllı gözlük ve lenslere odaklanan bir girişim olan Hollanda merkezli Luxexcel'i satın aldı. Meta ve Luxexcel arasında gerçekleşen satın alma anlaşmasının finansal detayları ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadığını da ekleyelim.

2009 yılında Richard Vrie tarafından Eindhoven'da kurulan Luxexcel, ilk etapta 3D yazıcı ile üretilen şeffaf malzemelere odaklanan bir şirket olarak hizmet vermeye başladı. Yıllar içinde odaklandığı alanı değiştiren Luxexcel, şu an gözlüklerde kullanılmak üzere akıllı lensler üretiliyor.

Hatırlatmak gerekirse Meta, Quest 2 ve Quest Pro modelleri ile birlikte sanal ve artırılmış gerçeklik gözlüğü pazarının en önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Akıllı gözlükler konusunda ise Ray-Ban ile iş birliğine giden Meta, Ray-Ban Stories isimli gözlüğü 2021 yılında satışa sunmuştu.

Gerçekleştirdiği satın almalar ile sanal - artırılmış gerçeklik ve akıllı gözlük teknolojileri alanında hızlı bir şekilde büyümeyi hedefleyen Meta, Luxexcel'in akıllı lenslerini geliştirdiği başka cihazlar içinde kullanabilir. Ortaya atılan iddialara göre Meta ve Luxexcel daha önce Meta'nın Aria projesi üzerinde de birlikte çalıştı.

Konu ile ilgili bir açıklama paylaşan Meta sözcüsü, Luxexcel ekibinin Meta'ya katılması ile birlikte iki şirket arasındaki mevcut ortaklığın derinleşmesinden heyecan duyduklarını dile getirdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.