FTX kurucusu Sam Bankman-Fried Bahamalar'da tutuklandı

ABD New York Güney Bölgesi Savcısı Damian Williams'ın açıkladığına göre, tutuklama New York Güney Bölgesi tarafından hazırlanan mühürlü bir iddianameye dayanarak ABD Hükümeti'nin talebi üzerine yapıldı. 
FTX kurucusu Sam Bankman-Fried Bahamalar'da tutuklandı

FTX kurucusu Sam Bankman-Fried Bahamalar'da tutuklandı. ABD'de hakkında suç duyurusunda bulunulan Sam Bankman-Fried'ın ülkeye iadesinin talep edilmesi bekleniyor. Hatırlarsanız FTX'in likidite problemi ve iflasına dair detayları sizlerle paylaşmıştık.

Bahamalar Başsavcılığı Ofisi Sam Bankman-Fried'ın tutuklanmasına dair yapılan resmi açıklamada da iade talebinin ihtimal dahilinde olduğunun altı çizildi. Ayrıca iade talebi yapılana kadar Sam Bankman-Fried'ın gözaltında olacağı belirtildi.

Bahamalar Başbakanı Philip Davis, ABD ve Bahamalar'ın, FTX ile ilişkili, halkın güvenine ihanet etmiş ve yasaları çiğnemiş olabilecek her bireyden hesap sorma konusunda ortak çıkarlara sahip olduğunu dile getirdi. Davis, Bahamalar'ın ABD ve diğer bölgelerdeki kanun yürütme ve düzenleyici ortaklarının devam eden iş birliğiyle FTX'in çöküşüne ilişkin kendi cezai soruşturmalarına devam edeceğini açıkladı. 

ABD New York Güney Bölgesi Savcısı Damian Williams'ın açıkladığına göre, tutuklama New York Güney Bölgesi tarafından hazırlanan mühürlü bir iddianameye dayanarak ABD Hükümeti'nin talebi üzerine yapıldı. 

Sam Bankman-Fried'ın 13 Aralık'ta ABD Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi huzurunda ifade vermesi gerekmekteydi. Hatta Birleşik Devletler Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komisyonu Başkanı Maxine Waters,  kendi Twitter hesabından ve Birleşik Devletler Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komisyonu'nu ile ortaklaşa tweet paylaşımında bulundu. Waters, Sam Bankman-Fried'dan bahsederek kendisini 13'ünde gerçekleşecek oturuma davet etti. 

Sam Bankman-Fried, FTX'in iflasına neden olan olayları öğrendikten ve incelemeyi tamamladıktan sonra FTX çöküşü hakkında Kongre önünde ifade vereceğini belirterek, bu çağrıyı savuşturdu. 

Sam Bankman-Fried, FTX müşteri fonlarından Alameda Research'e gizlice aktarılan 10 milyar dolar hakkında yaptığı açıklamada "kurum içi kafa karıştırıcı etiketlemenin yanlış anlaşılması olarak" tanımlasa da, ABD Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi huzurunda ifade vermekten kaçınmaya devam ediyor. Paylaşılan bilgilere göre, Sam Bankman-Fried'ın avukatları mahkeme celbini almayı rededdiyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.