Aydoğan Özcan'ın kurduğu PictorLabs, Koç Holding'in de dahil olduğu turda 15,2 milyon dolar yatırım aldı

Pictorlabs, tek bir doku örneği üzerinden hücrelerin mikroskop altında görünmelerini sağlıyor. Yani boyalı patoloji hizmetini dijital olarak veriyor. Böylece hücre ve dokuların doğrudan incelenmesini sağlıyor.
Aydoğan Özcan'ın kurduğu PictorLabs, Koç Holding'in de dahil olduğu turda 15,2 milyon dolar yatırım aldı

Dijital patoloji girişimi PictorLabs 15,2 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu, M Ventures, SCC Soft Computer ve Koç Holding tarafından yönetildi. Şirketin toplam yatırım miktarı yaklaşık 20 milyon dolara çıktı. Yeni gelen yatırım yeni ürün ve iş süreçlerini geliştirmek için kullanılacak. 

Tıbbi teknoloji alanında çalışan iki girişimci Aydoğan Özcan ve Yair Rivenson tarafından kurulan şirket, 2019'un Haziran ayında faaliyete geçti. ABD merkezli şirket, tek bir doku örneği üzerinden hücrelerin mikroskop altında görünmelerini sağlıyor. Yani boyalı patoloji hizmetini dijital olarak veriyor. Böylece hücre ve dokuların doğrudan incelenmesini sağlıyor. Mevcut patoloji süreçlerinin iş akışını yeniden tasarlıyor. Hastanın doğru teşhis almasını ve hastaya uygun ilaç verilmesini sağlıyor.

Patoloji, hücrelerde ve dokularda oluşmuş rahatsızlıkları, özel testler ile tanımlıyor. Birçok hastalığın tanısı da patoloji uzmanları tarafından konuluyor. Hastalığın ayrıntılı tanısı, tekrar edip etmediği konusunda bilgi veriyor. Teknolojinin gelişmesiyle özellikle kan ve vücut sıvılarındaki hücreleri sınıflandırmak ve rahim ağzı dokusunu taramak için yapay zeka teknolojisinden yararlanmak oldukça yaygınlaştı.

2021'in Aralık ayında bu alanda çalışan sağlık girişimi Harrison.ai 97 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Yatırımın kimler tarafından yapıldığı açıklanmadı. Şirket, yeni gelen yatırımı bu alanda yeni teknoloji geliştirmek ve ekibini genişletmek ve yeni ülkelere açılmak için kullanacak. Ayrıca geliştirdikleri patolojik çözümleri ticarileştirmek için Sonic Healthcare ile ortaklık kuracakları söylendi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.