Elon Musk ve Apple arasındaki buzların erimesinde Tim Cook'un rolü

Tim Cook, Apple için bir PR krizine dönüşen Elon Musk ile Apple arasındaki anlaşmazlığı nasıl düzeltti? Kaynaklara göre, Tim Cook'un iletişim becerileri, böyle PR krizlerini çözmek için biçilmiş kaftan.
Elon Musk ve Apple arasındaki buzların erimesinde Tim Cook'un rolü

Elon Musk ve Apple arasında yaşanan problemleri sizlere tüm detaylarıyla aktarmıştık. Elon Musk, önce Twitter reklamlarını durduran şirketler arasına Apple'ın da katıldığını açıklamış, ardından Apple'ın App Store'da Twitter'ı kaldırmakla tehdit ettiğini dile getirmişti. Bu süreçte Elon Musk, App Store komisyon kavgasında taraf haline gelerek, şirketin ifade özgürlüğünden nefret ettiğini bile vurgulamıştı. 

Ancak geçen hafta Tim Cook ile Apple'ın merkez ofisinde etrafı dolaştığını açıklayan Musk, Twitter'ın App Store'dan kaldırılmasına dair yanlış anlaşılmaları giderdiklerini belirtti. Peki Tim Cook, Apple için bir PR krizine dönüşen bu anlaşmazlıkları nasıl düzeltti? 

Financial Times'a konuşan kaynaklara göre, Tim Cook'un iletişim becerileri, böyle PR krizlerini çözmek için biçilmiş kaftan. Elon Musk'ın Twitter'dan yürüttüğü iletişime rağmen, Tim Cook'un sosyal ağlarda herhangi bir açıklama yapmak yerine sorunu yüz yüze iletişim ile kaynağından çözmeye karar vermesi bunun en iyi göstergelerinden biri. 

Haberde yer alan ve yaklaşık 10 yılık eski Apple çalışanlarından biri, Tim Cook'un Elon Musk'ı etkisi altına aldığını dile getirdi: 

Musk'a kulak vermek istedi ve eminim Tim de kendi bakış açısını sunmuştur. Tim bunu yapar,  kollarını sıvar ve problemleri çözer. İster bir PR tartışması olsun ya da daha çekişmeli bir şey olsun, halka açık tartışmalara düşkün değildir. Onun çalışma şekli, bu değildir. Elon gibi değildir. 

Steve Wozniak ise Tim Cook'un en iyi yeteneğinin herkesle ilgilenme ihtiyacını anlamak olduğunu belirtti. Buna ek olarak çok disiplinli olmak ve bu disiplinler arasında bir favoriye sahip olmamak olduğunu ifade etti. 

Steve Jobs'un yokluğunda CEO koltuğuna oturuna John Sculley, Tim Cook'un yetenekleri hakkında şöyle konuştu: 

İlk trilyon dolar Jobs ve Ive'dan geldi. Bir sonraki trilyon dolar ise Tim Cook'un yaptıklarından geldi. Cook, bunu sükunet içinde, kendine dikkat çekmeden yapar, ancak olağanüstü bir iş çıkarır. Bir iPhone'u elinize aldığınızda akla gelen ilk isimler Steve Jobs ve Jony Ive olur, fakat Tim Cook'un katkıları da aynı derecede ilişkilidir. 

Söz konusu makale, Tim Cook'un yetenekleri kadar yüzleştiği problemlere de dikkat çekiyor. Şirketin üretim sahası haline gelen Çin'de yaşanan karantina ve protestolar, üretim sürecinde duraksama ve ürün çıkış tarihlerinde daha fazla ertelemeye yol açabilir.

Hatırlarsanız şirket, kasım başında Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle Çin'in Zhengzhou kentindeki birincil iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max montaj tesisindeki iPhone 14 üretimini geçici olarak azalttığını açıkladı. Apple, bu nedenle üretim tesislerini Çin'in yanı sıra başka bölgelere de taşımak istiyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.