SPONSORLU

ÜNLÜ Portföy Ar-Ge Girişim Sermayesi Fonu girişimcilik ekosistemini destekliyor

Türkiye’nin öncü yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co, finansal piyasaların güçlenmesi için yeniliklere imza atarken, teknoloji şirketlerinin yeni yasal yükümlülüklerini yerine getirmeleri amacıyla kurduğu yeni fonu tanıttı.
ÜNLÜ Portföy Ar-Ge Girişim Sermayesi Fonu girişimcilik ekosistemini destekliyor

Yaklaşık 200 milyon TL’lik bir büyüklüğe ulaşması beklenen ÜNLÜ Portföy Ar-Ge Girişim Sermayesi Fonu ile, gelecek 5 sene içinde ortalama 5 milyon ile 10 milyon TL arası büyüklükte yaklaşık 20 adet girişim şirketine yatırım hedefleniyor.

Yeni kanunun Türkiye girişimcilik ekosistemine sağladığı destek açısından değerli olduğunu düşündüklerini aktaran ÜNLÜ Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Utku Özay “Üçüncü girişim sermayesi fonumuz olan ÜNLÜ Ar-Ge Fonu’nun, profesyonel risk yönetimi ve tecrübeli yatırım ekibi aracılığıyla cazip getiriler elde etmesini hedefliyoruz. Aynı zamanda fonumuz ile teknoloji şirketlerimizden yeni ‘Turcorn’lar yaratma hedefine de katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin öncü yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co’nun iştiraki ÜNLÜ Portföy, üçüncü Girişim Sermayesi Fonu olan ÜNLÜ Portföy Ar-Ge Girişim Sermayesi Fonu’nu (“ÜNLÜ Ar-Ge Fonu”) kurdu. Yaklaşık 200 milyon TL’lik bir büyüklüğe ulaşması beklenen ÜNLÜ Portföy Ar-Ge Girişim Sermayesi Fonu ile gelecek 5 sene içinde ortalama 5 milyon ile 10 milyon TL arası büyüklükte yaklaşık 20 adet girişim şirketine yatırım hedefleniyor.

Fon, Ar-Ge ve tasarım teşviğinden yararlanan ve istisna kazançları veya indirim tutarları 1 milyon TL ve üzerinden olan teknoloji şirketlerinin yatırım yükümlülüklerini karşılamak amacıyla kuruldu. 2012 yılından bugüne Türkiye girişimcilik ekosisteminde aktif bir rol oynayan ÜNLÜ & Co’nun alternatif yatırımlarda deneyimli ekibi, öncelikli olarak erken aşama Fintech, B2B SaaS teknolojileri, Büyük Veri, Yapay Zeka, Nesnelerin İnterneti alanlarına odaklanacak. Ek olarak, diğer deneyimli Girişim Sermayesi Fonları (“VC Fonları”) ile ortak yatırım fırsatlarını da değerlendirecek.

ÜNLÜ Portföy Yönetim Kurulu Başkanı
Utku Özay

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan ÜNLÜ Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Utku Özay “Yeni kanunun, Türkiye’de son yıllarda güçlü bir büyüme gösteren girişimcilik ekosistemine sağladığı destek açısından çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Üçüncü girişim sermayesi fonumuz olan ÜNLÜ Ar-Ge Fonu’nun, mevzuatın sağladığı avantajlara ek olarak, profesyonel risk yönetimi ve tecrübeli yatırım ekibi aracılığıyla cazip getiriler elde etmesini hedefliyoruz. Aynı zamanda fonumuz ile teknoloji şirketlerimizden yeni ‘Turcorn’lar yaratma hedefine de katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. ÜNLÜ & Co, kuruluşundan bugüne 210 milyon ABD dolarının üzerinde alternatif varlığa yatırım yaptı. Ayrıca 2012’den bugüne Girişim Sermayesi (Venture Capital) ekosisteminde fonlar üzerinden yatırımcı olarak faaliyet gösteriyoruz” dedi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.