Elon Musk, Neuralink'in insanlı deneyine yaklaşık altı ay kaldığını söyledi

Elon Musk, Neuralink'in cihazlarından birini önümüzdeki altı ay içinde birinin kafasına yerleştirebileceğini söyledi.
Elon Musk, Neuralink'in insanlı deneyine yaklaşık altı ay kaldığını söyledi

Elon Musk, Neuralink'in cihazlarından birini önümüzdeki altı ay içinde birinin kafasına yerleştirebileceğini söyledi. Musk, cihazı bir noktada kendi kafasına yerleştireceğini de iddia etti.

Musk, şirketin bir insan klinik deneyi için gerekli evrakların çoğunu ABD'deki tıbbi cihazları düzenleyen Food and Drug Administration'a (Gıda ve İlaç İdaresi) teslim ettiğini söyledi. Musk, ilk olarak insan denemelerinin 2020'de başlayacağını söylemiş, ardından bu zaman dilimi 2022'ye uzamıştı. Anlaşılan o ki 2023'ten önce bu denemeler gerçekleşmeyecek.

2016 yılında, Elon Musk tarafından kurulan Neuralink, telefonlar ve bilgisayarlarla iletişim kurabilen yüksek bant genişliğine sahip beyin implantları geliştiriyor. Neuralink'in en önemli ürünü ise N1 Link adını verdiği, tellerin beynin korteksine doğru yayıldığı, insan kafatasına oturan bir mikroçip diyebileceğimiz sinirsel bir arayüz cihazı. Cihaz, teorik olarak çipin hem beyin aktivitesini izlemesine hem de beyne sinyal göndermesine izin veriyor. Çipin nörolojik durumları tedavi etmek ve amputelerin robotik uzuvları kontrol etmesini sağlamak da dahil olmak üzere birçok teorik uygulaması bulunuyor.

Neuralink tarafından yapılan açıklamada, şirketin misyonunun, biyolojik ve yapay zekayı daha yakından bağlayabilen bir bütün beyin arayüzü oluşturma hedefiyle, beyinle ilgili çeşitli rahatsızlıkları tedavi eden beyin-makine arayüzleri geliştirmek olduğu açıklandı.

Elon Musk, 2019'da cihazın maymunlar üzerinde test edildiğini açıklamıştı. Cihaz, 2020'de ise domuzlar üzerinde test edilmişti. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.