Yeşil teknolojiler pazarının 2029'da 50 milyar doları aşması bekleniyor

Yeşil teknolojiler, temelde çevreye verilen zararı minimuma indirerek enerji ve su tasarrufuna katkıda bulunuyor. Buradaki esas hedef, karbondioksit emisyonunun yarattığı çevresel etkiyi azaltmak.
Yeşil teknolojiler pazarının 2029'da 50 milyar doları aşması bekleniyor

19'uncu yüzyılın başında başlayan Sanayi Devrimi'nin tetiklediği iklim değişikliği buzulların erimesine neden oldu. Bu da geçmiş zamanlara göre dünyanın daha kurak ve deprem, sel, hortum gibi doğa afetlerin daha fazla oluşmasını sağladı. "Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli" (IPCC) raporuna göre dünya genelinde sıcaklıklar 2030 yılına kadar 1,5°C artacağını gösteriyor. Bu sıcaklık artışının en önemli nedeni karbondioksit, metan, azot oksit gibi sera gazlarının insan etkisiyle artması. Bu noktada sera gazı emisyonlarını azaltmak için eylem ve yeşil teknoloji önemli bir rol oynuyor.

Çevre dostu yani yeşil teknolojiler pazarının 2029'da 51,09 milyar dolara çıkması bekleniyor. Pazarın en güçlü olduğu bölgeler ise Kuzey Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika, Asya Pasifik ve Güney Amerika. Bu teknolojiler, temelde çevreye verilen zararı minimuma indirerek enerji ve su tasarrufuna katkıda bulunuyor. Buradaki esas hedef, karbondioksit emisyonunun yarattığı çevresel etkiyi azaltmak. Bu teknolojiler, çevreye zarar veren malzemeleri, süreçleri veya ürünleri; doğal kaynakları bozmayan ve tüketmeyen çözümlerle değiştirmeyi amaçlıyor. Yaygın olarak kullanılan çevre dostu teknolojiler, yenilenebilir enerji kaynakları, geri dönüştürülebilir içerikler ve atıklar, sera gazı emisyonunun azaltılması, bitki bazlı ürün ve malzeme kullanımı için geliştiriliyor.

Webrazzi Insights Icon
Bu yazıyı Webrazzi Insights için özel olarak hazırladık.
Webrazzi Insights üyeliğiniz varsa giriş yaparak yazının tamamına ulaşabilirsiniz. Henüz Insights erişiminiz yoksa hemen harekete geçebilirsiniz.
Giriş yap
veya
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.