Domino's Pizza, elektrikli yemek teslimat aracı filosu inşa ediyor

Hizmetin bu ay yani Kasım ayında 100 araçla başlayacağını duyurdu. Filonun tamamı Chevrolet tarafından 2016 yılından bu yana üretilen bir bataryalı elektrikli küçük sınıf otomobil modeli Chevy Bolt EV'den oluşacak.  
Domino's Pizza, elektrikli yemek teslimat aracı filosu inşa ediyor

Domino's Pizza elektrikli yemek teslimat aracı filosu inşa ediyor. Şirket, ABD genelinde Chevy Bolt EV markalı 855 elektrikli yemek teslimat aracını devreye sokacağını açıkladı. Hizmetin bu ay yani Kasım ayında 100 araçla başlayacağını duyurdu. Filonun tamamı Chevrolet tarafından 2016 yılından bu yana üretilen bir bataryalı elektrikli küçük sınıf otomobil modeli Chevy Bolt EV'den oluşacak.  

Şirketin ABD genelinde 6 bin 135 restoranı bulunuyor. Domino's yetkilileri elektrikli yemek teslimat araçlarının bütün restoranlarında hizmet vermeyeceğini kaydetti. Araçların tek bir batarya ile yaklaşık 420 kilometre gidebildiği dile getirildi. Şirketin web sitesinde elektrikli yemek teslimat araçlarının nerede ve ne zaman aktif olduğunu gösteren bir harita bulunuyor. Ama California gibi elektrikli araçların yoğun biçimde kullanıldığı yerlerde bu hizmetin hala aktif olmadı. 

Nisan 2021'de şirket, sürücüsüz otomobil teknolojileri geliştiren Nuro ile işbirliğine gitti. Nuro ile otonom teslimat robotuyla pizza teslim etme denemesine başlayacağını duyurdu. Hizmetin ABD’nin Houston eyaletinde başladığı söylendi. ABD Ulaştırma Bakanlığından onaylı ilk sürücüsüz araç olan R2 ile yapılacak teslimatın belirli zaman aralıklarında yapılacağı açıklandı. 

Nuro'nun otonom teslimat robotu ile teslimat yapılacağı zamanlarda müşterilere SMS olarak şifre gönderildiği söylendi. Teslimat robotu müşterinin olduğu noktaya ulaştığında ise robotun üzerinde bulunan ekrana gönderilen şifre girilerek kargo bölümünün açıldığı belirtildi. Aslında Domino's Pizza, pizza siparişlerini robotlara teslim etmeye 2017 yılında başladı. Starship Technologies ile ilk testleri Almanya'nın Hamburg şehrinde gerçekleştirdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.