Meta, altyapıya odaklanan makine öğrenimi ekibini işten çıkardı

Thomas Ahle, paylaştığı bir tweet ile  “Probability”  isimli altyapı yığınına (stack) makine öğrenmesi eklemekten sorumlu ekibin tamamının işten çıkarıldığını açıkladı  
Meta, altyapıya odaklanan makine öğrenimi ekibini işten çıkardı

Meta'da büyük ölçekli bir işten çıkarma sürecinin başlayabileceğini sizlere aktarmıştık. Şirket, dün yaptığı açıklama ile 11 binden fazla kişiyi işten çıkararak yüzde 13 küçüleceğini duyurdu. Bu noktada Eylül ayı verilerine göre Meta çatısı altında 87 binden fazla çalışan yer aldığını hatırlatalım

Duyuru kapsamında Mark Zuckerberg, yapay zeka makine öğrenimi departmanlarında çalışanların bu işten çıkarma sürecinden etkilenmeyebileceğinin sinyalini vermişti. Ancak söz konusu departmanlar da işten çıkarma sürecine dahil oldu. 

Hatırlarsanız, Zuckerberg, paylaştığı gönderide kaynaklarını çok daha az sayıda  yüksek öncelikli alana yönlendireceğini belirtmişti. Bu alanalar arasında yapay zeka destekli keşif motoru, reklamlar, işletme platformları ve Metaverse girişimleri yer almaktaydı.

Bu açıklamaya rağmen, Meta ML departmanı da işten çıkarma sürecinden nasibini aldı.  Meta araştırma ekibinde mühendis olarak çalışan Thomas Ahle, paylaştığı bir tweet ile  “Probability”  isimli altyapı yığınına (stack) makine öğrenmesi eklemekten sorumlu ekibin tamamının işten çıkarıldığını açıkladı  

Thomas Ahle'nin aktardıklarına göre “Probability” ekibi, yöneticiler hariç 50 kişiden oluşuyordu. “19 kişi Bayesian Modellemesi, 9 kişi Sıralama ve Öneriler,  5 kişi Makine Öğrenimi Verimliliği, 17 kişi ise Çip Tasarımı ve Compilerlar için Yapay Zeka desteği üzerinde çalışıyordu. 

Ekibin üyelerinden Emily McMilin de üzüntüsünü dile getiren çalışanlar arasında yer aldı. Yine de ekibin kariyerine başka kurumlarda hızlıca başlayabileceğini söyleyebiliriz. Metaculus CEO'su Gaia Dempsey Thomas Ahle'nin Tweetine yorum yaparak, işe alım yaptıklarını duyurdu. 

Meta ise altyapı ile ilgili kesintilerinin gerçekleşebileceğini belirtmişti. Son bir yıldır Meta AI'ın 200 dilde çeviri sunmasıDALL-E benzeri yapay zeka destekli video aracı ve yazılı olmayan dilleri nasıl tercüme etmesi gibi alanlarda yapay zeka çalışmalarına ağırlık veren şirket, yapay zeka geliştirmeleri açısından 2023'ün ortalarına kadar duraksama dönemine girebilir. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.