Elektrikli ticari araç üreten Canoo, araç üretim tesisi satın alımıyla büyüyecek

Tesiste, elektrikli Yaşam Tarzı Araç (LV) ve Yaşam Tarzı Teslimat Aracı (LDV) minibüsler üretilecek. Şirket, 2023'te bu araçları piyasaya sürecek. 120 dönümden fazla alana yayılan tesisin sürdürülebilir enerji ile çalışacağı belirtildi.
Elektrikli ticari araç üreten Canoo, araç üretim tesisi satın alımıyla büyüyecek

Elektrikli ticari araç üreten Canoo, araç üretim tesisini satın aldı. Satın almanın finansal detayları paylaşılmadı. Oklahoma City'de yer alan yeni tesiste, elektrikli Lifestyle Vehicle (LV) ve Lifestyle Delivery Vehicle (LDV) minibüsler üretilecek. Üretime 2023'ün ikinci çeyreğinde başlanacak. Üretimi hızlandırmayı amaçlayan şirket, araçları aynı yıl piyasaya sürmeyi planlıyor. Canoo'nun yıl sonuna kadar hedefi 20 bin araç üretmek ve 2024'te bu sayıyı iki katına çıkarmak. 120 dönümden fazla alana yayılan tesisin sürdürülebilir enerji ile çalışacağı belirtildi. 

Canoo, NASA'NIN Artemis Projesi için ihtiyaç duyduğu Mürettebat Taşıma Araçlarını üretmeye hak kazanmıştı. NASA'nın bu proje için emisyonsuz bir araç talep ettiğini ve araçların dört astronot, üç ek mürettebat ve bir sürücü taşıma kapasitesine sahip olduğu söylenmişti.

Elektrikli otomobil dünyasında adından söz ettiren şirket, 2017 yılında Evelozcity adıyla sektöre girdi. Canoo, geçen sene araç üretimine başlayan şirket, kendi ismini taşıyan elektrikli van modelini abonelik sistemiyle kullanıcılara buluşturacağını açıklamıştı. Kullanıcılar arabayı satın almak yerine sadece aylık belli paralar karşılığında kiralayabilme imkanı sunmuştu. Ayrıca aylık ödenen abone ücretinin içinde sigorta, şarj, kayıt ve diğer bakım masrafları da yer aldığı söylenmişti.

Elektrikli ticari araç piyasası son dönemde hareketlendi. Geçen Ekim ayında Amazon, 2025 yılına kadar Avrupa'daki dağıtım filosundaki elektrikli kamyonet sayısını 10 bine çıkaracağını açıkladı. Filosuna 1500 elektrikli ağır vasıta ekleyecek. Bu planın 2025 yılına kadar Londra, Münih ve Paris dahil olmak üzere Avrupa genelinde 20'den fazla şehri kapsaması hedefleniyor. Şirket, buna ek olarak hızlı şarj cihazı yatırımı da yapacağını söyledi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.