Alzheimer'ın teşhis ve tedavisine odaklanan Neurotrack 10 milyon dolar yatırım aldı

2012 yılında faaliyete geçen Neurotrack'in temel amacı seyri kişiden kişiye farklılıklar gösteren Alzheimer hastalığını erken teşhis etmek.
Alzheimer'ın teşhis ve tedavisine odaklanan Neurotrack 10 milyon dolar yatırım aldı

Alzheimer'ın teşhis ve tedavisine odaklanan Neurotrack, 10 milyon dolar yatırım aldı. ABD merkezli girişime yapılan yatırımın detayları açıklanmadı. Şirket yetkilileri 10 milyon dolarlık yatırımın yeni pazarlara açılmak için kullanılacağını ifade etti.  

İlaç şirketleriyle çalışan ve farklı açılardan hastalık sürecini takip eden girişim, Elli Kaplan tarafından kuruldu. 2012 yılında faaliyete geçen Neurotrack'in temel amacı seyri kişiden kişiye farklılıklar gösteren Alzheimer hastalığını erken teşhis etmek. Girişim; farkına varma, algılama, mantıksal düşünme, lisan, hafıza ve muhakeme kurmayı içeren bilme yeteneği gibi bilişsel fonksiyonlar yönelik dijital çözümler geliştiriyor. Yani kişinin mevcut bilişsel durumunu güvenilir ve uzaktan değerlendiriyor. 

Kaplan, "Beyin hücrelerinin zamanla ölümüne bağlı olarak hafıza kaybı, bunama (demans) ve genel anlamda bilişsel fonksiyonların azalması şekilnde gelişen Alzheimer için erken teşhis büyük öneme sahip. Beyindeki değişiklikler 20 yıldan fazla bir süre sonra ortaya çıkabiliyor" diyerek şirketin konumlandığı alanın önemini tarif ediyor. 

Dünya genelinde 40 milyona yakın Alzheimer hastası var. Bu sayının 2050 yılında bu sayının 115.4 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla bu hastalıkları tedavi eden yöntemler önemlilik arz ediyor. Yatırımcılar da bu alana ilgi gösteriyor. 2021'in Eylül ayında  alzheimer, parkinson, prion, huntington gibi nörodejeneratif hastalıkları olan insanlar için dijital terapötik yani tedavi edici yöntemler geliştiren Neuroglee Therapeutics, 10 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu.

Tur, Openspace Ventures ve EDBI tarafından yönetidi. Yeni yatırım, sanal nöroloji klinikleri başlatmak ve şirketin Boston'a taşınması için kullanılacak. Neuroglee, Mayo Clinic ile 'Neuroglee Connect' adlı yeni bir platform üzerinde çalışıyor. Neuroglee Connect ile hastalar gerekli müdahaleler için 24 saat hizmet veren sağlık ve klinik bakım ekiplerine erişebilecek. Şirketin ürün yelpazesi içinde Parkinson ve felç geçiren hastalara yönelik ürünler bulunuyor. Hastalar kişiselleştirilmiş ürünlere, bir akıllı telefon veya tablet aracılığıyla erişiyor. Ayrıca Aralık 2020'den beri Alzheimer için dijital terapi yazılımı NG-001'in üzerinde çalışan Neuroglee Therapeutics, bu konuda çığır açacak teknolojiler üretiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.