YouTube reklam gelirleri düşüyor

Son çeyrek raporuna göre, reklam gelirleri yıldan yıla yüzde 1.9 düşüş yaşadı. Raporda yer alan veriler, Wall Street analistlerinin Google'ın çatı şirketi Alphabet'ten beklentilerin altında kaldı. 
YouTube reklam gelirleri düşüyor

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde Premium servisinin zam haberiyle gündeme gelen YouTube, reklam gelirlerinde düşüş yaşıyor. Şirketin son çeyrek raporuna göre, reklam gelirleri yıldan yıla yüzde 1.9 düşüş yaşadı. Raporda yer alan veriler, Wall Street analistlerinin Google'ın çatı şirketi Alphabet'ten beklentilerin altında kaldı. 

Alphabet, 2022'nin 3. çeyreğinde 69.1 milyar dolar gelir elden etti. Bu da hisse başına 1.06 dolar anlamına geliyor. Finansal analiz şirketi Refinitv'in sunduğu verilere göre; Wall Street Alphabet'ten hisse başına gelir 1.25 dolar gelir ile 70.61 milyar dolar gelir bekliyordu.

YouTube'un gelirlerindeki düşüş, içerik üreticilerini de etkisi altına alabilir. Zira reklam gelirlerinin yüzde 55'i YouTube’un Partner Program'ına dahil olan içerik üreticilere gidiyordu. Yaratıcı ekonominin bel kemiği diyebileceğimiz YouTube, 2022 boyunca beklentileri karşılayamazken, ilk defa gelirlerin düştüğünü görmekteyiz. Zira YouTube gelirleri, 2021'in üçüncü çeyreğinde yıldan yıla yüzde 43 artış yaşamıştı. 

Alphabet ve Google'ın CEO'su Sundar Pichai hissedarlara yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

İş öncelikleri ve net bir ürün setine olan odağımızı daha keskin bir hale getiriyoruz. Arama'da yaptığımız geliştirimeleri, yapay zeka destekli Bulut teknolojileri ve YouTube Shorts için yeni gelir modelleri dahil olmak üzere Geçtiğimiz ay yaptığımız ürün duyuruları bunu net bir şekilde gösteriyor. Hem uzun vadede daha sorumluluk sahibi bir şekilde yatırım yapmaya hem de ekonomik çevre koşullarına daha duyarlı olmaya odaklandık. 

Pandemiyi takip eden dönemdeki devasa büyümenin,  insanların fiziksel etkileşimlere geri dönmesiyle etkisini azaltması bekleniyordu. Aynı şekilde küresel olarak yaşanan resesyonun, teknoloji devlerini de etkilemeye başlayacağı paylaşılan ön görüler arasında yer alıyordu. Bunlara ek olarak Apple'ın gizlilik odaklı ATT reklam politikası da bu durumda önemli bir rol oynadı. Kısa formattaki videoların yükselişi ve video izleyicisinin TikTok ve Reels'e kaymasına da yol açtı. 

Şu an için YouTube'un reklam gelirleri düşmüş olsa da, platformun hedef kitlesinin sağlamlığını koruduğunu söylemek mümkün. Sosyal ağların kullanımına baktığımızda ise ABD'li 13-17 yaş arası gençlerin favorisinin yüzde 95 ile YouTube olduğunu görüyoruz. 13-17 yaş arası ABD'li gençlerin yüzde 19'u YouTube'u neredeyse sürekli, yüzde 41'i günde bir kaç kez, yüzde 17'si ise günde bir kez ziyaret ediyor. Gençlerin yüzde 16'sı TikTok'u neredeyse sürekli, yüzde 32'si günde bir kaç kez ziyaret ediyor. Instagram ise kullanım sıklığı açısından uygulamalar arasında 4. sırada geliyor. 

Yorumlar
  1. İlk Yorumu yazmak ister misiniz?

    İlk Yorumu yazmak ister misiniz?

    Yorum Yazmak için Giriş Yap
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.