90 milyon aktif kullanıcıya sahip GitHub'ın yıllık yinelenen geliri 1 milyar dolara ulaştı

2018'de, Microsoft tarafından 7,5 milyar dolar karşılığında satın alındığında 28 milyon kullanıcısı bulunan GitHub'ın, aktif kullanıcı sayısı 90 milyona ulaştı.
90 milyon aktif kullanıcıya sahip GitHub'ın yıllık yinelenen geliri 1 milyar dolara ulaştı

Microsoft, 30 Eylül 2022'de sona eren çeyrek için, geçen mali yılın aynı dönemine kıyasla merak edilen sonuçları açıkladı. Buna göre gelir 50,1 milyar dolardı ve yüzde 11 arttı. Faaliyet geliri yüzde 6 artarak 21,5 milyar dolara ulaştı. Net gelir 17,6 milyar dolar oldu ve yüzde 14 azaldı. Seyreltilmiş hisse başına kazanç yüzde 13 düşüşle 2,35 dolar oldu.

Microsoft, aynı zamanda 2018 yılında 7,5 milyar dolar karşılığında satın aldığı GitHub için de bazı veriler açıkladı. Satın alındığı zaman 28 milyon kullanıcısı bulunan GitHub'ın şu an aktif kullanıcı sayısının 90 milyona ulaştığı bilgisi paylaşıldı. Platformun aktif kullanıcı sayısı geçtiğimiz kasım ayında 73 milyondu. Yani o günden bugüne bile ciddi bir artış yaşandığını söylemek mümkün.

Microsoft CEO'su Satya Nadella, satın alınmasından bu yana GitHub'ın, şu anda yıllık 1 milyar dolarlık yinelenen gelire sahip olduğunu söyledi. GitHub'ın geliştiricilere yönelik ilk değerlerinin hiç bu kadar güçlü olmadığının altını çizen Nadella, artık 90 milyondan fazla kişinin herhangi bir platformda herhangi bir bulut için yazılım oluşturmak için hizmeti kullandığını da sözlerine ekledi.

GitHub, en son karşımıza OpenAI ile gerçekleştirdiği iş birliği ile çıkmıştı. Bu ortaklık ile kendi kodunu oluşturabilen yapay zeka aracı Copilot piyasaya sürülmüştü. Kod parçacıklarını otomatik olarak tamamlayan bir çözüm sunan Copilot'ın yazılımcının daha önce yazdığı kodu analiz ederek bu kodlarla eşleşen yeni kodlar oluşturabildiğini hatırlatmakta da fayda var. Bu ürünün hayata geçirilmesinde, GitHub'ın Microsoft gibi bir teknoloji devi satın alınması etkili oldu diyebiliriz.

Aslında GitHub, Microsoft tarafından ilk satın alındığında birçok geliştirici ürünün ücretsiz olarak faaliyet gösterip göstermeyeceği konusunda endişelenmiş ve nihayetinde bu endişeler asılsız çıkmıştı. Zira Microsoft, ücretsiz teklifleri ortadan kaldırmak bir yana dursun, bu teklifleri genişletmeye başlamıştı. Zaten Microsoft da GitHub'ı bağımsız bir şekilde açık bırakacağına dair söz vermişti.

Microsoft'un kazanç raporundan öne çıkan bazı diğer bilgilere göre, Microsoft 365 tüketici aboneleri 61,3 milyona ulaştı. Office ticari ürünleri ve bulut hizmetleri geliri, yüzde 11'lik Office 365 ticari gelir artışının etkisiyle yüzde 7 arttı. LinkedIn geliri de yüzde 17 artarken Xbox içerik ve hizmet geliri yüzde 3 azaldı. Trafik edinme maliyetleri hariç arama ve haber reklam gelirlerinde de yüzde 16'lık bir artış yaşandı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.