Togg, 81 ilde şarj istasyonu kurma hedefine 400 Shell istasyonunu da dahil etti

Şarj istasyon ağı kurabilmek adına Trugo markası ile birlikte önemli adımlar atan Togg, son zamanlarda şarj istasyonlarına yaptığı yatırımlarla dikkatleri çeken Shell ile iş birliğine gitti.
Togg, 81 ilde şarj istasyonu kurma hedefine 400 Shell istasyonunu da dahil etti

Ülkemizin yerli elektrikli otomobil projesi olan Togg ile ilgili detayları geçtiğimiz dönemlerde pek çok kez sizlere aktarmıştık. İlk elektrikli modeli olan C-SUV’u 2023 yılının ilk çeyreğinde kullanıma sunmayı hedefleyen Togg, önemli bir iş birliğine gittiğini duyurdu. 

Başarılı bir elektrikli otomobil deneyimi sunulabilmesi için en önemli detaylardan biri ise yaygın bir şarj istasyonu ağı. Şarj istasyon ağı kurabilmek adına Trugo markası ile birlikte önemli adımlar atan Togg, son zamanlarda şarj istasyonlarına yaptığı yatırımlarla dikkatleri çeken Shell ile iş birliğine gitti.

Togg ve Shell arasında yapılan anlaşmaya göre Trugo’nun 81 ilde 600’ün üzerinde lokasyonda 1000 adet yüksek performanslı şarj cihazı kurma hedefi ile uyumlu olarak öncelikle 400 Shell istasyonu belirlendi. Kalan 200 lokasyon için Togg'un farklı iş birlikleri yapmayı planladığını da belirtelim.

Belirlenen 400 lokasyonun 320’sinde Trugo, 80’inde ise Shell & Turcas cihazların kurulumundan sorumlu olacak. Söz konusu 400 lokasyonda kurulacak yüksek performanslı şarj cihazı sayısının ise yaklaşık 600 adet olarak belirlendiğini de ekleyelim. Kısacası ilerleyen dönemde 400 Shell istasyonunda 600'den fazla elektrikli araç şarj noktası göreceğiz.

Şarj cihazları, trafik yoğunluğunun yüksek güzergahlarda 25, az olduğu bölgelerde ise 50 kilometrede bir kurulacak. Yüksek hızlı şarj cihazlarıyla bir bataryanın doluluk oranı ortalama 25 dakika içinde yüzde 20’den yüzde 80’e ulaşabilecek. Şarj cihazlarında yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynağı sertifikalı hizmet sağlanacağını da paylaşalım.

Türkiye’de ihtiyaç duyulan şarj altyapısı için Shell & Turcas ile stratejik ortaklık yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirten Togg CEO’su M. Gürcan Karakaş, 81 ilimizde 600’ün üzerinde noktada, toplam 2 bin soketi olan 1000 adet hızlı şarj(DC) cihazının kurulumunu yapacaklarını da hatırlattı.

Shell'in elektrikli şarj istasyonları alanında dünya çapında önemli yatırımlar ve iş ortaklıkları yapan bir şirket olduğunun altını çizen Shell & Turcas CEO’su Emre Turanlı, Togg’un yola çıkmasını sabırsızlıkla beklerken, Türkiye’nin elektrikli araçlara yönelik dönüşümü ve geleceği için büyük önem taşıyan Trugo ile yaptıkları bu stratejik ortaklığın bir parçası olmanın gurur verici olduğunu da sözlerine ekledi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.