Decentraland tartışması: 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan şirket, günlük aktif 38 kullanıcıya mı sahip?

Decentraland ve The Sandbox'un güncel aktif kullanıcı sayıları, DappRadar verilerini platformlardaki son gelişmeleri mercek altına aldık.
Decentraland tartışması: 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan şirket, günlük aktif 38 kullanıcıya mı sahip?

Geçtiğimiz günlerde DappRadar verilerinden yararlanan Coindesk, 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan Decentraland'de yalnızca 38 günlük aktif kullanıcı bulunduğunu öne sürdü.

Decetraland Coindesk'in iddialarına cevaben Twitter'da bir gönderi paylaşarak aslında yaklaşık olarak günlük 8 bin aktif kullanıcıya sahip olduklarını açıkladı.

Bunun yanı sıra şirket, kullanıcı etkinliğinin daha doğru bir şekilde ölçümlenebilmesi için ek akıllı sözleşmeleri ve işlem tülerinin de izlenmesi üzerine DappRadar ile çalıştıklarını dile getirdi. 

DappRadar'ın verilerine baktığımızda son 24 saatte Decentraland ile etkileşime giren aktif tekil cüzdan (unique active wallets) sayısının 620 olduğunu görüyoruz. Bu metriğin alt kırılımına baktığımızda ise Ethereum zincirde 42, Polygon zincirinde 578 aktif tekil cüzdanın, Decentraland ile etkileşime girdiğini görmekteyiz.   

Şirket, Eylül ayında 56 bin 697 aylık aktif kullanıcıya ulaştığını belirtiyor. Ayrıca şirketin paylaştığı verilere göre Eylül ayında 1074 kullanıcı akıllı sözleşmelerle etkileşime girdi. Eylül ayı boyunca 6 bin 315 giyilebilir dijital ürün satıldı ve 300 içerik üretici telif ücreti aldı. Eylül ayında Decentraland'de 161 topluluk etkinliği düzenlenirken, 148 DAO Teklifi hayata geçti. 

Makalede Decentraland'in rakibi The Sandbox'ın ise aynı 24 saat aralığında 522 aktif kullanıcıya sahip olduğu belirtildi. Bunun üzerine The SandBox da bir twitter gönderisiyle güncel verilerini paylaştı. 

DappRadar'ın verilerine baktığımızda son 24 saatte The Sandbox ile etkileşime giren aktif tekil cüzdan (unique active wallets) sayısının 589 olduğunu görüyoruz.   

Metaverse'e adım atmak isteyen markaların göz bebeği olan Decentraland, şimdiye kadar Samsung, UPS ve Atari gibi isimleri kendine çekmeyi başardı. Atari, Decentraland'ın Vegas City semtinde iki yıllık bir dönem için arazi kiraladı. Şirket, Atari Casino isimli bir kumarhane inşa edecek.

Ayrıca 2022'nin Şubat ayında Galaxy S22 ailesinin lansmanı Samsung'un Decentraland içinde yer alan Samsung 837X alanında gerçekleşti. Paylaşılan bilgilere göre Galaxy S22 ailesinin lansmanı, Decentraland içinde 100 bini aşkın kişi tarafından takip edildi.

Yakın zamanda Türkiye pazarında da faaliyet göstermeye başlayan The Sandbox ise mart ayında 2 milyon kullanıcıya ulaştı.  Şirket, Alpha Season 3 ile birlikte toplamda 100 saatlik oyuna sahip 90 farklı metaverse deneyimi sunuyor. The Sandbox, Alpha Season 3'ün akabinde 350 bin aktif kullanıcı barajını aşmayı planladığını açıklamıştı. Şirketin paylaştığı veriler aylık aktif kullanıcı tarafında 50 bin aktif kullanıcı barajını aşmaya yaklaştığını gösteriyor. 

The Sandbox ve Decentraland'in aktif kullanıcı tartışmasının yanı sıra Meta'nın Metaverse girişimi Meta Horizon kalite problemleriyle boğuşurken, Meta çalışanları tarafından da sevilmemesi ile gündeme geldi. Her ne kadar McKinsey & Company raporu Metaverse'ün 2030'a kadar küresel ölçekte 5 trilyon dolarlık etki yaratacağını açıklasa da, bu gelişmeler bize Metaverse'ün hayata geçmesi için önümüzde tahmin edilenden de uzun bir yol olduğunu gösteriyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.