Hava taksisi girişimi Wisk Aero, uçan taksisini tanıttı

Elektrikli ve dört koltuklu hava taksisi olarak nitelendirilen hava aracının ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) onay yani lisans alabileceği konuşuluyor.
Hava taksisi girişimi Wisk Aero, uçan taksisini tanıttı

Hava taksisi girişimi Wisk Aero, uçan taksisini tanıttı. Elektrikli ve dört koltuklu hava taksisi olarak nitelendirilen hava aracının ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) onay yani lisans alabileceği konuşuluyor.12 dikey motorlu bir yapıya sahip olan araç, yaklaşık 140 km/sa hıza ulaşabiliyor. Uçan taksi oto pilot tarafından kontrol ediliyor.

Wisk Aero, 2019 yılında Boeing ile Google'ın kurucu ortağı Larry Page tarafından finanse edilen hava taksi şirketi Kitty Hawk arasındaki ortak girişim olarak kuruldu. Önümüzdeki beş yıl içinde dünya çapında 20 ülkede faaliyet göstermeyi hedefliyor. Bu süre içinde yılda 14 milyon uçuş gerçekleştirmeyi planlıyor. Şirket, geçen Ocak ayında 450 milyon dolar yatırım aldı. Şirket, aldığı yatırımı üretim ve iş gücünü güçlendirmek için kullanacağını açıklamıştı. 

Hava taksi pazarı tahminlere göre 2035 yılına kadar 150 milyar dolarlık bir sektör haline gelecek. Elektrikli otomobillerin başlattığı çevreci seyahat alternatifleri için ilk adımlarından biri 2017'de elektrikli hava taksi girişimi Lilium tarafından atıldı. 2017'nin Nisan ayında şirketin 'elektrikli hava taksi' ilk insansız testini başarıyla tamamladı.

2020'nin Şubat ayında da Almanya merkezli otonom uçan taksi girişimi Volocopter, B Schenker, Mitsui Sumitomo Insurance Group, TransLink Capital, Lukasz Gadowski ve Btov'un yer aldığı C Serisi yatırım turunda 40 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. 2011 yılında kurulan Volocopter, kentsel ortamlar için yeni tip elektrikli ticari ulaşım aracı üretecek girişimlerden biri. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.