Otomobil üreticisi Geely, Aston Martin'in yüzde 7,6 hissesini satın alarak şirkete ortak oldu

Satın almayı Geely'nin Üst Yöneticisi Donghui Li duyurdu. Li, bu iş birliğinin potansiyeline inandıkları ve bu konuda heyecan duyduklarını söyledi.
Otomobil üreticisi Geely, Aston Martin'in yüzde 7,6 hissesini satın alarak şirkete ortak oldu

Otomobil üreticisi Geely, dünyanın önde gelen lüks otomobil markası Aston Martin'in yüzde 7,6 hissesini satın alarak şirkete ortak oldu. Satın almayı Geely'nin Üst Yöneticisi Donghui Li duyurdu. Li, bu iş birliğinin potansiyeline inandıkları ve bu konuda heyecan duyduklarını söyledi. Bir taraftan satış bedeli ve anlaşmanın detaylarıyla ilgili detaylar paylaşılmadı. 

Geely'nin yol haritası: Volvo ve Lotus satın alması, Dailmler ortaklığı

Geely, son yıllarda yaptığı yatırımlar ve kurduğu ortaklıklarla dikkat çekiyor. Şirket, daha önce İsveç'te LYNK & Co, Volvo ve Polestar, İngiltere'de ise Lotus markalarını satın almıştı. Ama en dikkat çekici iş birliği Volvo ve Mercedes-Benz ile yaptığı oldu. 

Şirket,2010'un Mart ayında ABD’li otomotiv üreticisi Ford’dan Volvo Cars’ı 1.8 milyar dolara satın aldı. 10 sene sonra ise yani 2020'nin Ocak ayında Mercedes-Benz ve Çinli Geely elektrikli otomobil için bir araya geldi. İşbirliğiyle birlikte Mercedes tarafından 1998'den beri üretilen Smart’ın mevcut elektrikli otomobil portföyünün genişletilmesi amaçlanıyordu.

Bir taraftan Çin pazarında ve global pazarda genişlemekti. Anlaşmaya göre, bu otomobillerin tasarımını Mercedes yapmaya devam edeceği belirtilmişti. Üretim ve mühendislik konusundaki sorumluluğu Geely üstleneceği söylenmişti. Bu projeye yaklaşık 780 milyon dolar yatırım yapması planladığı açıklanmıştı. smart Automobile Co., Ltd. adı altında yeni bir şirket kurdu. İlk tam elektrikli otomobillerini 2022 yılında piyasaya sürmesi bekleniyordu.

Şubat 2022'de Mercedes ve Geely'nin ortak girişimi, 1 milyar dolarlık fon aramaya başladığı haberi gündeme geldi. Şirketten henüz bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmamış olsa da diğer otomobil üreticilerin bu konuya sıcak bakacağı düşünülüyordu. Gelmesi muhtemel yatırımın ABD açılımı için kullanılacağı söyleniyordu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.