Apple'ın üst düzey yöneticilerinden Tony Blevins, bir TikTok videosunda söyledikleri nedeniyle kovuldu

Bir TikTok fenomeni, Tony Blevins'e ne iş yaptığını sorunca Blevins, ofansif ve kaba olarak nitelendirilebilecek söylemlerde bulundu. Bu videonun viral hale dönüşmesinden sonra Apple, Blevins'i işten çıkardı.
Apple'ın üst düzey yöneticilerinden Tony Blevins, bir TikTok videosunda söyledikleri nedeniyle kovuldu

Son dönemde ülkemizde de sık sık bir video türüne denk geliyoruz. Bazı fenomenler, lüks araçların yanına yaklaşarak araç sahiplerine ne iş yaptıklarını soruyorlar. Bu videoların ABD'deki örneklerinden birinde bir TikTok fenomeninin kadrajına Apple'ın satın alma başkan yardımcısı Tony Blevins yakalandı. Tony Blevins'e ne iş yaptığı sorulunca Blevins, ofansif ve kaba olarak nitelendirilebilecek söylemlerde bulundu. Bu videonun viral hale dönüşmesinden sonra Apple, Blevins'i işten çıkardı.

Blevins'in kovulmasına neden olan açıklaması ise yaptığı işi "Arabalarla yarışırım, golf oynarım ve büyük göğüslü kadınları okşarım. Ama hafta sonları ve büyük tatil günleri izin alıyorum." şeklinde tanımlaması oldu. Aslında Blevins videoda Apple'da çalıştığını ve hatta kendi işini bile söylemiyor, ancak Blevins'in mütevazı olmayan tutumunun yöneticinin işten çıkarılmasına neden olduğu iddia ediliyor. 

Bloomberg, videonun Apple'da bir iç soruşturma başlattığını ve bunun Blevins'in ekibinin başına geçmesiyle sonuçlandığını bildirdi. Haberde ayrıca, yorumların Apple'ın kadınların temsilini ve güçlendirilmesini artırma hedefleriyle uyuşmadığını düşünen bazı çalışanları kızdırdığı da belirtiliyor. Tony Blevins, Bloomberg'ün haberinde söylediklerinden rahatsız olanlardan özür diledi. 

Apple, çalışanlarının sosyal medyada söyledikleri konusunda katı bir tutum sergiliyor. Bu yılın başlarında bir mühendis, telefonunu çaldıran birine teknik destek sunan viral bir video nedeniyle şirketin kendisini kovmakla tehdit ettiğini iddia etti. Buradaki tek fark, Tony Blevins'in kendi videosu kendinin yüklememiş olması. Bizlerin bu işten çıkarma süreciyle ilgili anladığı ise La Fontaine masallarından çıkarılabilecek bir sonuç gibi; "alçak gönüllülük erdemdir."

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.