Google, kişisel bilgilerin arama sonuçlarından kaldırılmasını talep etmeyi kolaylaştırıyor

Teknoloji devi, kullanıcıların Google arama sonuçlarından kaldırılmasını isteyebilecekleri kişisel bilgi türlerini telefon numarası, adres veya e-posta gibi iletişim bilgilerini içerecek şekilde genişleteceğini duyurdu.
Google, kişisel bilgilerin arama sonuçlarından kaldırılmasını talep etmeyi kolaylaştırıyor

Son dönemin en önemli sorunlarından biri, kişisel verilerin bizim isteğimiz dışında yayılması ve bu bilgiler bir kere yayıldığında bunun önünü alamıyor oluşumuz. Bu kapsamda Google, yeni bir adım attı. Teknoloji devi, kullanıcıların Google arama sonuçlarından kaldırılmasını isteyebilecekleri kişisel bilgi türlerini telefon numarası, adres veya e-posta gibi iletişim bilgilerini içerecek şekilde genişleteceğini duyurdu.

Google'ın Search On etkinliğinde, söz konusu özelliğin artık ABD'deki kullanıcılara yaygın olarak sunulacağı ve daha sonra uyarıları içerecek şekilde genişletileceği açıklandı. Bu noktada belirtilmesi gereken en önemli şey, Google'ın web'deki içeriği değil, yalnızca arama sonuçlarını baz aldığı. Yani kişisel bilgileriniz arama sonuçlarında görünmese bile web sitelerinde yer alabilecek. Özetle; Google'ın yapmaya çalıştığı şey, bu bilgilerin bulunmasının zorlaştırılması.

Google, özelliğin birkaç hafta içinde ABD'deki tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir olacağını söylüyor. Şirket ayrıca, kullanıcıların arama sonuçlarında görünen iletişim bilgileri hakkında proaktif uyarılar almalarını sağlayacak. Söz konusu özellik aktif edildiğinde, kullanıcılar aracı Google uygulamasında veya bir Google arama sonucunun yanındaki üç noktayı tıklayarak bulabilecekler.

Bilginin kaldırılması talebinde bulunduktan sonra, işlenmekte olan ve onaylanan istekler arasında filtreleme yapabilmek ve sürecin uygulamadaki ilerlemesini takip edebilmek de mümkün olacak. Yeni uyarı özelliğinin, gelecek yılın başına kadar aktif edilmeyeceği belirtiliyor.

Aslında Google, bir süredir insanların bu tür arama sonuçlarının kaldırılmasını talep etmesine izin veriyor. Ancak şimdilerde ise sürece erişimi önemli ölçüde kolaylaştırmak için çalışıyor. Yani Google arama sonuçlarından kişisel bilgilerinizin kaldırılmasını istemek için birkaç adım ve uzun bir süreç yerine kullanıcıya tek adımlık, kısa bir süreç vadediyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.