BDDK, 1,5 milyar TL sermayeli FUPS Bank’ın kuruluşuna onay verdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), FUPS Bank AŞ adı altında dijital mevduat bankasının kuruluşuna izin verdi.
BDDK, 1,5 milyar TL sermayeli FUPS Bank’ın kuruluşuna onay verdi

Fintech platformu FUPS'u daha önce sizlere detaylı bir şekilde anlatmıştık. FUPS son olarak da kullanıcılarının fiziki kart satın alma ya da sipariş etme sürecine girmeden fiziki POS cihazlarında ödeme yapabilmesini sağlayan ve bu sırada da fiziksel teması en aza indiren FUPS QR Kart'ı kullanıma sunmuştu. Şimdi ise FUPS'tan yeni bir haber var. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), FUPS Bank AŞ adı altında dijital mevduat bankasının kuruluşuna izin verdi. Söz konusu kararda FUPS Bank'ın kurucu ortaklarını ise Lydians Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş., Fatih Tosmur, Hüseyin Cem Başçı, Elif Tosmur ve Eysa Tosmur olacağı belirtildi. Bankanın kuruluş sermayesinin 1,5 milyar TL olacağı da kararda yer alan bilgiler arasında. 

Resmi Gazete'deki kararda şu ifadeler yer alıyor:

KURUL KARARI Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan:  BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURULU KARARI Karar Sayısı: 10347 Karar Tarihi: 28.09.2022 Kurul Başkanlığının 27.09.2022 tarihli gündem yazısı ekinde gönderilen 27.09.2022 tarih ve E-20008792-101.01.01-62662 sayılı yazı ve eklerinin incelenmesi sonucunda;

Bankaların izne Tabi işlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine ilişkin Yönetmeliğin (Yönetmelik) 4 üncü maddesi ve Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmeliğin (Dijital Banka Yönetmeliği) 11 inci maddesi kapsamında alınan bilgi ve belgeler ve söz konusu bilgi ve belgelere yönelik anılan maddelerde yer verilen yetki çerçevesinde, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun (Kanun) 7 nci ve 8 inci maddeleri kapsamında yapılan inceleme ve değerlendirme neticesinde, Kanunun 6 ncı maddesi uyarınca, Dijital Banka Yönetmeliğinde dijital bankalar için belirtilen faaliyet esaslarına uygun olarak faaliyet göstermek ve faaliyet izni başvurusunu bu çerçevede yapmak üzere, kurucu ortaklar Lydians Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş., Fatih TOSMUR, Hüseyin Cem BAŞÇI, Elif TOSMUR ve Eysa TOSMUR tarafından Türkiye'de 1.500.000.000 TL kuruluş sermayen "FUPS Bank A.Ş." unvanlı bir (dijital) mevduat bankası kurulmasına izin verilmesine karar verilmiştir.

FUPS Bank A.Ş.’nin yüzde 99’undan fazlasına sahip olması öngörülen kurucusu konumundaki Lydians Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş., Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 10 Eylül 2020 tarih ve 10952/20551 sayılı karar ile yetkilendirilmiş lisanslı bir elektronik para kuruluşu ve “FUPS” markası adı altında faaliyet gösteriyor. Bu bağlamda, finansal teknoloji dünyasının yakından tanıdığı FUPS, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Principal statüde VISA üyesi olmasının yanı sıra, Payment Card Industry (PCI) ve Data Security Standart (DSS) sertifikasyonlarına da sahip bulunuyor.

Kuruluş izni verilen FUPS Bank A.Ş., BDDK’dan faaliyet izni almasını müteakip Bankacılık Kanunu ve ilgili Yönetmelik tarafından izin verilen tüm bankacılık işlemlerini yalnızca dijital kanallardan gerçekleştirebilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.