Apple, üretiminin önemli bir kısmını Hindistan ve Vietnam'a taşıyacak

İlerleyen dönemlerde Hindistan'daki üretimini artırmak isteyen Apple'ın 2025 yılına kadar tüm iPhone üretiminin yüzde 25'ini Hindistan'da gerçekleştirmesi hedefleniyor.
Apple, üretiminin önemli bir kısmını Hindistan ve Vietnam'a taşıyacak

Üretiminin büyük bir çoğunluğunu Çin'de gerçekleştiren Apple'ın, Çin'e olan bağımlılığını azaltmak adına üretimini başka ülkelere taşımaya başladığını geçtiğimiz dönemlerde sizlere aktarmıştık. JP Morgan'ın müşterileri için hazırladığı bir  rapora göre Apple, üretiminin önemli bir kısmını Hindistan ve Vietnam'a taşıyacak. 

Raporda yer alan bilgilere göre Apple, iPhone 14 ailesinin üretiminin küçük bir kısmını bu yıl içinde Hindistan'a taşıyacak. Edindiğimiz bilgilere göre yılın 4. çeyreğinden itibaren iPhone 14 ailesinin üretiminin yüzde 5'lik kısmının Hindistan'da üretilmesi bekleniyor.

İlerleyen dönemlerde de Hindistan'daki üretimini artırmak isteyen Apple'ın 2025 yılına kadar tüm iPhone üretiminin yüzde 25'ini Hindistan'da gerçekleştirmesi de hedefleniyor. iPhone üretimi, Hindistan'da yer alan Foxconn ve Wistron fabrikalarına gerçekleşecek.

Sadece iPhone modelleri için değil iPad, Apple Watch, MacBook ve AirPods modelleri için de benzer planlar üzerinde çalışan Apple, söz konusu modellerinin üretimi için ise Vietnam'ı düşünüyor. Raporda karşımıza çıkan bilgilere göre Apple, 2025 yılına kadar iPad ve Apple Watch üretiminin yüzde 20'sini, MacBook üretiminin yüzde 5'ini ve AirPods üretiminin ise yüzde 65'ini Vietnam'da gerçekleştirecek.

Genel toplamda bakıldığında ise 2025 yılına kadar tüm MacBook, iPad, Apple Watch ve AirPods üretiminin yüzde 25'inin Çin dışında üretilmesi bekleniyor. Karşılaştırmak gerekirse şu an için bu ürünlerin sadece yüzde 5'i Çin dışında üretiliyor.

Uzun yıllardır ağırlıklı olarak Çin'de gerçekleşen üretimini başka ülkelere taşımayı hedefleyen Apple, hem pandemi nedeniyle yaşanan tedarik zinciri sorunları hem de Çin ve Tayvan arasındaki gerilim nedeniyle planlarını hızlandırmış gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.