Apple, iPhone 12 modelini Hindistan'da üreteceğini duyurdu

İlk olarak 2017 yılında Foxconn ve Wistron gibi iş ortakları ile birlikte Hindistan'da iPhone üretimine başlayan Apple, iPhone 12 modelini de Hindistan'da üreteceğini duyurdu.
Apple, iPhone 12 modelini Hindistan'da üreteceğini duyurdu

Geçtiğimiz yıllarda iPhone üretiminin büyük bir bölümünün Çin'de gerçekleştiğini ve bu durumun değişebileceğini sizlere aktarmıştık. Apple tarafından yapılan bir açıklamaya göre ise iPhone 12 üretiminin Hindistan'da yapılacağı doğrulandı. 

İlk olarak 2017 yılında Foxconn ve Wistron gibi iş ortakları ile birlikte Hindistan'da iPhone üretimine başlayan Apple, şu an için Hindistan'da iPhone SE (2020), iPhone XR ve iPhone 11 modellerini üretiyor. Kısacası şu an için eski modellerini Hindistan'da üreten Apple, iPhone 12'yi de Hindistan'da üretmeye başlayacak.

Bu kararın alınmasının temel nedeni ise Apple'ın Çin'e olan üretim bağımlılığını azaltmak istemesi. Apple tarafından aktarılan bilgilere göre şu an için Hindistan'da sadece iPhone 12 modeli üretilecek. Ailenin diğer üyeleri olan iPhone 12 Pro, Pro Max ve Mini modellerinin üretimi Hindistan'da gerçekleşmeyecek.

Hindistan'ın akıllı telefon üreticileri için her geçen gün daha önemli bir üretim noktası haline geldiğini de belirtelim. Samsung, Xiaomi, Oppo, Vivo ve OnePlus gibi önemli akıllı telefon üreticileri de üretimlerinin önemli bir kısmını Hindistan'da gerçekleştiriyor.

Üreticilerin Hindistan'a gelmesinin önemli nedenlerinden biri ise özellikle Hindistan'ın başkenti olan Yeni Delhi'de yerel üretim için markalara sağlanan vergi muafiyetleri. Hindistan'daki iPhone satışlarını da artıran Apple, 2020 yılının son çeyreğinde Hindistan'da 1,5 milyon iPhone modeli sattı. Karşılaştırmak gerekirse bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 100'lük bir artış söz konusu. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.