Yenilenebilir enerjiye geçiş 2050'ye kadar dünyaya yaklaşık 12 trilyon dolar kazandıracak

İngiltere'de Oxford Üniversitesi ile ve Avustralya'daki Monash Üniversitesi iş birliğinde yapılan bir araştırma yenilenebilir kaynaklar ve fosil yakıtlar için geçmiş fiyat verilerinin değerlendirildi. 
Yenilenebilir enerjiye geçiş 2050'ye kadar dünyaya yaklaşık 12 trilyon dolar kazandıracak

Singularity Hub'ta yayınlanan habere göre; fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçiş 2050'ye kadar dünyaya yaklaşık 12 trilyon dolar kazandırabilir. İngiltere'de Oxford Üniversitesi ile ve Avustralya'daki Monash Üniversitesi iş birliğinde yapılan bir araştırma yenilenebilir kaynaklar ve fosil yakıtlar için geçmiş fiyat verilerinin değerlendirildi. 

Buna göre temiz enerji kaynaklarına hızlı geçişin pahalı olduğu yönündeki iddiaları yanlış... Çünkü temiz enerjiye hızlı geçişin fosil yakıt sistemine kıyasla enerji sisteminde maliyetleri düşürürken küresel ekonomiye daha fazla enerji sağladığı belirtiliyor. Araştırma kapsamında 2020'den 100 yıldan fazla geriye gidilerek derlenen fosil yakıtlara ilişkin verilerde fiyatın fazla değişmediği görülüyor. Yani yenilebilir enerji kaynaklarının daha temiz ve daha ucuz olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu. 

Joule dergisinde yayınlanan rapor, 2050 yılına kadar fosil yakıtlardan arındırılmış bir enerji sisteminin gerçekçi ve mümkün olabileceğini gösteriyor. Ayrıca yüzde 55 daha fazla enerji hizmeti sağlayabileceğini ortaya koyuyor. Raporun baş yazarı Dr. Rupert Way, yapılan bu son araştırmanın yeşil teknolojilerdeki gelişimin enerji maliyetleri düşürmeye devam edeceğini gösterdiğini söyledi. Eğer geçişi hızlandırsa yenilebilir enerji kaynaklarının daha hızlı ucuzlayacağını sözlerine ekledi. 

Araştırmacılar 45 yıllık güneş enerjisi maliyetlerini, 37 yıllık rüzgar enerjisi maliyetlerini ve 25 yıllık batarya depolama verilerini kullandı. Araştırmaya Oxford Martin School, Yeni Ekonomik Düşünce Enstitüsü, Oxford Martin Karbon Sonrası Geçiş Programı ve Oxford Üniversitesi Smith İşletme ve Çevre Okulu ile Monash Üniversitesi SoDa Labs katıldı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.