Yeni fonunu duyuran 500 Istanbul, yoluna 500 Emerging Europe olarak devam edecek

500 Istanbul'u ve gerçekleştirdikleri yatırımları geçtiğimiz dönemlerde pek çok kez sizlere aktarmıştık. Bugün edindiğimiz bilgilere göre şirket, yoluna 500 Emerging Europe ismi ile devam edecek.
Yeni fonunu duyuran 500 Istanbul, yoluna 500 Emerging Europe olarak devam edecek

Ülkemizdeki yatırım ekosisteminin en önemli oyuncuları arasında yer alan 500 Istanbul'u ve gerçekleştirdikleri yatırımları geçtiğimiz dönemlerde pek çok kez sizlere aktarmıştık. Bugün ise iki önemli gelişme ile karşımıza çıkan 500 Istanbul, ismini değiştirdiğini duyurdu.

Edindiğimiz bilgilere göre şirket, yoluna 500 Emerging Europe ismi ile devam edecek. Hatırlatmak gerekirse 500 Istanbul, 2016 yılının Temmuz ayında 10,5 milyon dolarlık fon ile birlikte kuruldu. Odağına Türkiye'yi ve çevresindeki ülkeleri alan 500 Istanbul'un bugüne kadar 40 yatırım gerçekleştirdiğini de ekleyelim. 

Şirket tarafından yatırım yapılan ülkeler arasında Türkiye'nin haricinde Polonya, Macaristan, Ukrayna, Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkeler yer alıyor. Söz konusu yatırımlar arasında 3 adet unicorn da bulunuyor. 500 Emerging Europe tarafından bizimle paylaşılan bilgilere göre portföyün toplam cirosu ise 600 milyon doların üzerinde.

2019 yılından bu yana Doğu Avrupa pazarında da yatırımlar yapan 500 Istanbul, 500 Emerging Europe isim değişikliği ile birlikte Doğu Avrupa pazarında daha çok varlık göstermek istiyor gibi görünüyor. 500 Emerging Europe ile ilgili bir diğer önemli gelişme ise yeni fon olarak karşımıza çıkıyor.

500 Emerging Europe ekibi

İsim değişikliği ile birlikte 70 milyon euroluk yeni fonunu da duyuran şirket, yatırımlarına yeni fonu üzerinden devam edecek. 500 Emerging Europe ekibi tarafından aktarılan bilgilere göre şirketinin ana odağının Türkiye olmaya devam edeceğini de paylaşalım.

500 Emerging Europe'un gelecek olanları arasında çeşitli ülkelerde hem ofisler kurulması hem de etkinlikler düzenlenmesi bulunuyor. Şirket, önümüzdeki 6 aylık süreçte Varşova, Bükreş, Talin, Budapeşte, Atina ve Sofya’da farklı etkinlikler düzenleyecek.

70 milyon euroluk fon ile birlikte ise tohum aşamasındaki 30 şirkete 2 milyon euroya kadar yatırım yapılması hedefleniyor. 500 Emerging Europe'un yeni yatırımlarını sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

500 Istanbul'un başlangıçtan itibaren yerel teknoloji geliştirerek, ihracata odaklanan şirketlere yatırım yapma amacı ile kurulduğunu ve bu kapsamda 3 unicorn hikayesinin içinde bulunduğunu aktaran 500 Emerging Europe’un kurucularından Enis Hulli, benzer yetenek havuzu ve ihracat potansiyeline sahip Doğu Avrupa pazarlarına da 2019’dan beri yatırımlar yaptıklarını ve başta Türkiye olmak üzere bu bölgenin her yıl onlarca unicorn çıkarma potansiyeli olduğuna inandıklarını paylaştı.

500 Emerging Europe ekibinin lokal girişimcilik ekosistemlerini desteklemeye devam ederek bölgeyi gelişmiş pazarlara bağlayan köprüleri inşa etmeyi amaç edindiğini belirten 500 Emerging Europe kurucularından Arın Özkula ise hedefledikleri hiper-lokal yaklaşım ile 500 Global’in dünya çağındaki network’ünü harmanlayarak bölgede erken aşama teknoloji girişimcilerinin ilk durağı olacaklarını paylaştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.