Dijital sağlık girişimi Soda Health, 25 milyon dolar yatırım aldı

Soda Health, Medicare Advantage ve Medicaid sağlık sigortalarını bireylerin sağlık durumlarına ve ihtiyaçlarına göre kişiselleştiriyor.
Dijital sağlık girişimi Soda Health, 25 milyon dolar yatırım aldı

Dijital sağlık girişimi Soda Health 25 milyon dolar yatırım aldı. 25 milyon dolarlık yatırıma Lightspeed Venture Partners, Define Ventures ve Qiming Ventures katıldı. ABD merkezli şirket 2021'in Ağustos ayında aldığı 6 milyon dolarlık tohum yatırım ile gündeme gelmişti. 

Robby Knight tarafından kurulan şirket, herkese eşit kaliteli sağlık hizmeti sunmayı amaçlıyor. Şirket, ABD sağlık sisteminde sosyal belirleyici olarak konumlanıyor. Soda Health, Medicare Advantage ve Medicaid sağlık sigortalarını bireylerin sağlık durumlarına ve ihtiyaçlarına göre kişiselleştiriyor. Böylece bakım maliyetini düşürüyor. Fizik tedavi, diş ve görme hizmetleri dahil ek fayda paketlerinin nasıl eşleştirilmesi gerektiği konusunda çalışıyor.

Bilindiği üzere ABD sağlık hizmetlerinin en pahalı olduğu ülkelerden biri... Ülkede tüm vatandaşların temel sağlık giderlerini karşılayan bir sağlık sigorta sistemi yok. Bu noktada dün Google, sağlık konusunda bazı yenilikler yaptığını duyurdu. Bu yeniliklerden biri de şirketin arama kısmına Medicare ve Medicaid ile ilgili bilgiler ekleyecek.

Medicare, tıbbi faturalar, kapsananların ödediği güven fonlarından ödeniyor. Geliri ne olursa olsun öncelikle 65 yaş üstü kişilere, genç engellilere ve diyaliz hastalarına hizmet veriyor. Medicare federal bir program. Temelde ABD'nin her yerinde aynı ve federal hükümetin bir kurumu olan Centers for Medicare & Medicaid Services tarafından yürütülüyor. Medicaid ise her yaştan düşük gelirli insanlara hizmet veriyor. Hastalar genellikle kapsanan tıbbi harcamalar için masrafların hiçbir kısmını ödemiyorlar. Bazen küçük bir ortak ödeme gerekli olabiliyor. Medicaid bir federal eyalet programı olarak karşımıza çıkıyor ve eyaletten eyalete değişiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.