iPhone 14 Pro ailesi: 39.999 TL'den başlayan fiyatı ile tüm özellikleri

Apple'ın Far Out etkinliğinde iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max de tanıtıldı.
iPhone 14 Pro ailesi: 39.999 TL'den başlayan fiyatı ile tüm özellikleri

Apple'ın Far Out etkinliğinde iPhone 14 ailesinin tamamı tanıtıldı. Bu ailenin en önemli mensuplarından biri ise hiç şüphesiz iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max oldu. Siyah, gümüş, altın renklerine sahip cihaz bir de "deep purple" adı verilen bir mor renge sahip olacak şekilde üretilmiş. 

Cihazlar Ceramic Shield ön yüzeye sahip. Ayrıca suya ve toza dayanıklılık özelliğiyle dökülmelere ve kazalara karşı korunuyor.

Yeni bir özellik: Dynamic Island

iPhone 14 Pro'da yeni çentik bir önceki modele oranla yüzde 30 oranında da az yer kaplıyor. Cihazın en dikkat çeken özelliklerinden biri ise Dynamic Island adı verilen alan. Dynamic Island, sizi o an yaptığınız şeyden uzaklaştırmadan müziğinizi, maç skorlarını, FaceTime’ı ve daha fazlasını direkt olarak önünüzde getiriyor. Üstte çentikte bölmede bulunan bu alan bildirim geldiğinde genişliyor. Telefon çaldığında, mesaj geldiğinde, Face ID aktifleştiğinde veya müzik açıldığında bu alana tıklayıp birçok şeye erişebiliyorsunuz. Canlı Etkinliklerle maç sonuçları ve araç paylaşımı gibi bilgiler sağlayan iOS 16'daki üçüncü taraf uygulamaları da Dynamic Island özelliğinden yararlanabiliyor.

Kilit Ekranı’nıza her zaman göz atabiliyorsunuz. Son bildirimleri almak için ekrana dokunmanıza gerek kalmıyor. iPhone’u yüzüstü çevirdiğinizde veya cebinize koyduğunuzda ekran kapanarak pil tasarrufu sağlıyor.

iOS 16, Kilit Ekranı’nızı yepyeni ve eğlenceli şekillerde kişiselleştirmenize imkan sağlıyor. Daha dikkat çekici olması için fotoğrafınızı öne çıkarabiliyor, aktivite halkalarınızı takip edebiliyorsunuz. Sevdiğiniz uygulamalardan gelen gerçek zamanlı güncellemeleri görmeniz de mümkün oluyor. Uygulama Takibinde Şeffaflık sayesinde, aktivitelerinizi hangi uygulamaların takip edebileceğine siz karar veriyorsunuz.

Gün ışığında 2 kata kadar daha parlak bir ekran

Gün ışığında 2 kata kadar daha parlak bir ekran sunan iPhone 14 Pro modelleri daha ince çerçevelere de sahip. 2000 nits parlaklık sunan cihazda kilit ekranı da widget'lar ile daha da kişiselleştirilebiliyor. iPhone 14 Pro, ciddi bir araba kazası geçirirseniz bunu algılayarak 112’yi arıyor ve acil durum kişilerinize haber veriyor.

iPhone 14 Pro ailesinin dikkat çeken kamera özellikleri

iPhone 14 Pro, 48 megapiksellik bir ana kamera kullanıyor. Her kırpma işleminde ProRAW formatında 4 kat daha fazla çözünürlük sağlayarak inanılmaz derecede ayrıntılı görüntüler sunuyor. iPhone 13 Pro’ya göre yüzde 65 daha büyük sensöre sahip.

Dört pikselli sensör sayesinde Pro kamera sistemindeki üç sabit lensin ötesine geçerek 2 kat Telefoto’yu sunuluyor. Böylece zoom seçenekleri 0,5 kat, 1 kat, 2 kat ve 3 kat olmak üzere genişliyor. Bu yeni Telefoto, dört pikselli sensörün ortasındaki 12 megapikseli kullanıyor. Böylece dijital zoom olmadan tam çözünürlükte fotoğraflar ve 4K videolar çekme imkanı sunuyor. Yeni Telefoto; Portre Modu, Hızlı Çekim ve Panorama modlarında da çalışıyor.

Ultra Geniş kamera ile loş ışıkta 3 kata kadar daha iyi fotoğraflar, ana kamera ile loş ışıkta 2 kata kadar daha iyi fotoğraflar, telefoto kamera ile loş ışıkta 2 kata kadar daha iyi fotoğraflar çekilebiliyor. Sinematik mod saniyede 24 kare 4K HDR çekim yapabiliyor.

Yeni TrueDepth ön kamera

Otomatik netleme özelliğine ve daha geniş bir diyaframa sahip yeni TrueDepth ön kamera ile net, renkli yakın çekimler yapılabiliyor. TrueDepth kamera ve A16 Bionic, bir akıllı telefondaki en güvenli yüz doğrulama teknolojisi olan Face ID’ye de güç veriyor. iPhone 14 Pro, değerli kaynak madenciliğini azaltmak için tüm kameralarında yüzde 100 geri dönüştürülmüş altın teller kullanıyor. 

A16 Bionic çipteki Secure Enclave, kişi listesi ve Face ID verileri gibi kişisel bilgileri ve daha fazlasını koruyor. A16, saniyede yaklaşık 17 trilyon işlem yapan Neural Engine çektiğiniz tüm fotoğrafları piksel piksel analiz ederek daha iyi hale getiriyor. Yüzde 50 daha fazla bant genişliği sunan 5 çekirdekli GPU, en yeni mobil oyunlardaki karmaşık grafiklerin üstesinden geliyor. Güç verimliliği sayesinde A16 Bionic çip hızlı performansını daha uzun süre koruyor.

iPhone 14 Pro ailesinin pil ömrü de oldukça uzun. iPhone 14 Pro Max’te 29 saate kadar video oynatma, iPhone 14 Pro’da 23 saate kadar video oynatma sunuluyor.

Hücresel ağ özellikleri ve 5G

iPhone kullanıcılara süper hızlı indirme ve yükleme işlemleri, daha kaliteli online izleme ve 5G ile gerçek zamanlı bağlantı sunarak bağlantıda kalma, içeriklerin keyfini çıkarma ve paylaşımını yapma imkanı tanıyor. iPhone’daki 5G desteği şimdi dünya genelinde 70’ten fazla pazarda 250’den fazla iletişim operatörü iş ortağını kapsayacak şekilde genişliyor ve bağımsız ağlar için genişletilmiş destek sunuluyor. eSIM sayesinde kullanıcılar mevcut tarifelerini dijital olarak kolayca bağlayabiliyor veya hızla aktarabiliyor. Fiziksel SIM karta göre daha güvenli bir alternatif olan eSIM, tek bir aygıtta birden çok hücresel tarifenin kullanılmasına imkan tanıyor. Kullanıcıların aygıtlarını daha hızlı ve kolay bir şekilde kurabilmeleri için ABD’deki iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerinde SIM tepsisi bulunmuyor.

iPhone 14 Pro 39.999 TL'den, iPhone 14 Pro Max 43.999 TL'den başlayan fiyatlarla

Ön sipariş tarihi 16 Eylül olan iPhone 14 Pro ailesinin ABD'deki fiyatları şu şekilde; iPhone 14 Pro modeli 999 dolar, iPhone 14 Pro Max modeli ise 1099 dolardan başlayan fiyatlarla. Ülkemizdeki fiyatlar ise şu şekilde; iPhone 14 Pro başlangıç fiyatı 39.999 TL, iPhone 14 Pro Max başlangıç fiyatı 43.999 TL. iPhone 14 Pro ailesinin 23 Eylül’de sahipleriyle buluşacağı belirtiliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.