Porsche, Eylül ayının sonunda halka arz edilebilir

Eğer Porsche halka arz olursa piyasa değerinin 85 milyar Euro'ya yükseleceği tahmin ediliyor. Bu da Almanya'nın şimdiye kadar yapılmış en büyük halka arzı olarak tarihe geçecek.
Porsche, Eylül ayının sonunda halka arz edilebilir

Dün Alman araba üreticisi Volkswagen’in genel kurulu spor araba markası Porsche'un halka arz edilip edilmeyeceğine karar vermek için toplandı. Beklenen karar çıkarsa Porsche, bu ayın sonunda halka arz edilecek. Volkswagen CFO ve COO’su Arno Antlitz, Porche'un en büyük hissedarı Volkswagen'in 52 milyar Euro’luk elektrifikasyona geçiş planlarını finanse edebilmek için borsaya kote olmanın önemli olduğunu belirtti. 

Bir taraftan Porsche halka arz olursa piyasa değerinin 85 milyar Euro'ya yükseleceği tahmin ediliyor. Bu da Almanya'nın şimdiye kadar yapılmış en büyük halka arzı olarak tarihe geçecek. Geçen hafta sonu bu konunun bazı yatırımcılar arasında tartışma konusu olduğu söylenmişti. Çünkü yatırımcılar devam eden Ukrayna Savaşı'nın yarattığı belirsizlik ve enerji maliyetlerinden ötürü halka arzın zamanlamasının yanlış olduğu kanısında olduğu açıklanmıştı.  

Yatırımlarıyla gündeme geliyor

Porsche, geçen mayıs ayında lityum-silikon batarya alanına odaklanan Group14 Technologies'in 400 milyon dolarlık yatırım turuna katıldı. Porsche'un 100 milyon dolar yatırdığı turda OMERS, Decarbonization Partners, özel sermaye şirketi Riverstone, Vsquared Ventures ve Moore Strategic Ventures gibi şirketler de yer aldı.

2019'un Eylül ayında Porsche elektrikli araç üreticisi Rimac'taki hisselerini arttırdığını duyurdu. İlk etapta Rimac'ta yüzde 10 hisseye sahip olan Porsche, şu anda şirketin yüzde 15.5'ine sahip olduğunu açıkladı.

Porsche'nin yönetim kurulu başkan yardımcısı Lutz Meschke, şirketin pil teknolojisi alanındaki işbirliğini yoğunlaştırma niyetinde olduğunu belirtti. Meschke 2025 yılına kadar elektrikli araç teknolojilerine 6 milyar dolar yatırım yapacaklarını da söyledi. Yakın zamanda tamamen elektrikli spor aracı Taycan'ı tanıtan Porsche, bu aracı geliştirmek için fabrikasını genişletmek de dahil olmak üzere 1 milyar dolardan fazla harcama yaptı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.