Mark Zuckerberg'e göre Meta ve Apple, metaverse inşası konusunda ciddi bir rekabet içinde

Meta CEO'su Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde şirket içi toplantı sırasında, Apple ve Meta'nın, metaverse inşa etmek için çok derin ve felsefi bir rekabet içinde olduğuna inandığını söyledi.
Mark Zuckerberg'e göre Meta ve Apple, metaverse inşası konusunda ciddi bir rekabet içinde

Meta CEO'su Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde şirket içi toplantı sırasında, Apple ve Meta'nın, metaverse inşa etmek için çok derin ve felsefi bir rekabet içinde olduğuna inandığını söyledi. Zuckerberg, aynı zamanda iki teknoloji devinin artırılmış ve sanal gerçeklik için donanım satmaya hazır olduğunu iddia etti. 

The Verge tarafından ele geçirilen toplantı notlarına göre Zuckerberg, bu ayın başlarında çalışanlara internetin hangi yöne gitmesi gerektiğini belirleyebilmek amacıyla Apple ile rekabet ettiklerini söylerken; Meta'nın da kendisini, ilk artırılmış gerçeklik kulaklığını bu yıl duyurması beklenen Apple'a daha açık, daha ucuz bir alternatif olarak konumlandıracağını söyledi. Kısacası Zuckerberg, Apple ile Meta rekabetinde Meta'yı fiyat avantajıyla ön plana geçirmek istiyor gibi duruyor. 

Zuckerberg'in açıklamalarına göre, mobil cihazlarda Apple'ın kontrolü altında olmaktan kurtulmanın yolunu bulmaya çalışırken bile iki teknoloji devinin önümüzdeki yıllarda savaşacağını söylemek mümkün.

Meta, bilhassa yeni adına kavuşmasıyla metaverse alanında adını ciddi anlamda duyurmaya başladı. Şirket, kısa süre önce Microsoft ve Epic Games gibi şirketler ile Metaverse Open Standards Group'u hayata geçirdi. Buradaki fikir, insanların sanal ürünleriyle gelecekte sürükleyici, üç boyurtlu dünyalarda kolayca hareket etmelerini sağlayacak açık protokollerin oluşturulmasını teşvik etmek olarak açıklandı. 

Meta, aynı zamanda metaverse'ün ne olduğunu daha iyi anlatabilmek ve bu kavramı bilmeyenlere tanıtabilmek amacıyla, Keke Palmer tarafından sunulan "Are we there yet?" adı verilen bir yayın serisine başladı. Şirket, bu yayın serisi ile metaverse'ün herkes için ulaşılabilir olduğunu hissettirmek istiyor. Meta, aynı zamanda kavramın daha iyi bir şekilde anlaşılmasına yardımcı olmayı hedefliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.