Terra'nın çöküşü etkiledi: DeFi ilk çeyreğe kıyasla değerinin yüzde 69'unu kaybetti

DeFi'de kilitlenen toplam değer, nisan sonundan haziran başına kadar yüzde 45 düşerek 117 milyar dolar oldu. Temmuz başında DeFi'ın TVL'si 70 milyar dolar ile ilk çeyreğin kapanışından yüzde 69 ve bir yıl öncesine kıyasla yüzde 33 daha düşük. 
Terra'nın çöküşü etkiledi: DeFi ilk çeyreğe kıyasla değerinin yüzde 69'unu kaybetti

9 Mayıs'ta gerçekleşen ve Bitcoin'in çöküşünü tetikleyen UST saldırısının nasıl gerçekleştiğini sizlere aktarmıştık. Hatırlarsanız, bir trade grubu, UST'de açılan 1 milyar dolarlık borsa dışı pozisyon ve yaklaşık 4.2 milyar dolarlık short pozisyon ile likidite havuzlarını boşaltmaya başlamıştı. Terra'nın likidite havuzunu doldurmak ve algoritmik eşliği yakalamak için attığı adımlar ise yetersiz kalmıştı. 

Terra'nın Luna Foundation Guard'ı (LFG), UST değerini ayakta tutmak için yaklaşık 3.5 milyar dolar değerinde 79.687 BTC kullansa da bir süre sonra üçüncü en büyük stablecoin olan UST'nin fiyatı 35 sente düştü. 

Webrazzi Insights Icon
Bu yazıyı Webrazzi Insights için özel olarak hazırladık.
Webrazzi Insights üyeliğiniz varsa giriş yaparak yazının tamamına ulaşabilirsiniz. Henüz Insights erişiminiz yoksa hemen harekete geçebilirsiniz.
Giriş yap
veya
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.