Ev ve ofisler için robotlar geliştiren Xpeng Robotics, 100 milyon dolar yatırım aldı

Xpeng Robotics'in 100 milyon dolarlık yatırım turu, IDG Capital liderliğinde gerçekleşti.
Ev ve ofisler için robotlar geliştiren Xpeng Robotics, 100 milyon dolar yatırım aldı

Çin merkezli elektrikli araç şirketi Xpeng'in 500 milyon dolar yatırım aldığını 2020 yılının Temmuz ayında sizlere aktarmıştık. Tesla'nın Çin'deki en önemli rakipleri arasında yer alan Xpeng, robotik teknolojilerine odaklanan önemli bir alt şirkete sahip.

Xpeng'in robot üreten şirketi olarak karşımıza çıkan Xpeng Robotics, yeni bir yatırım aldığını duyurdu. Xpeng Robotics tarafından aktarılan bilgilere göre şirket, A serisi yatırım turunda 100 milyon dolar yatırım aldı. Xpeng Robotics'in 100 milyon dolarlık yatırım turu, IDG Capital liderliğinde gerçekleşti.

Yatırım turuna, IDG Capital'ın haricinde Xpeng ve adı açıklanmayan çeşitli yatırımcıların katıldığını da ekleyelim. Xpeng Robotics tarafından aktarılan bilgilere göre alınan yatırım, Ar-Ge çalışmaları, ürün geliştirme ve ekibin büyütülmesi için kullanılacak.

2016 yılında Xpeng bünyesinde kurulan Xpeng Robotics, evlerde kullanılabilecek robotlar üzerinde çalışıyor. Çin ve ABD'de ofislere sahip olan Xpeng Robotics, şu an için 300 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. Xpeng Robotics'in temel hedefi ise geliştirdiği robotların önümüzdeki 2 yıl içinde evlerde kullanılması. 

Xpeng Robotics'in geçtiğimiz yıl oldukça sıra dışı bir robot modeli ile karşımıza çıktığını da hatırlatalım. Xpeng Robotics tarafından geliştirilen ilk model robot bir unicorn. Küçük eşyaları taşıyabilen ve aynı zamanda çocuklar tarafından sürülebilen robot, otonom olarak da hareket edebiliyor. Geçtiğimiz yıl tanıtılan robot unicorn modelinin ne zaman satışa sunulacağı ile ilgili ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.