Erişim mi yoksa dönüşüm mü? İşletmeler içerik üreticilerle çalışırken nelere dikkat etmeli?

Sosyal ağların popülerliği arttıkça, bu ağlarda popüler olan içerik üreticilerine olan ilgi de artıyor fakat yeterli dönüşüm için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar var.
Erişim mi yoksa dönüşüm mü? İşletmeler içerik üreticilerle çalışırken nelere dikkat etmeli?

Sosyal mecralarda var olmak oldukça önemli. Ama daha da önemlisi işiniz için kullandığınız sosyal medya kanallarında aktif olduğunuz kadar, bu aktiflikten dönüşüm sağlamak. Bunun için ne yazık ki sosyal medyada aktif olmamız yetmiyor. Aktifliğin yanı sıra düzenli içerik üretimi de sizi rakiplerinizden öne atacak en büyük unsur. Özgün ve düzenli içerik üreten kullanıcıların, yalnızca markalaşma kovalayan işletmelerden daha avantajlı olduğu aşikar.

Sosyal medyadan yatırım getirisi (ROI) kovalamak için birçok etkeni bir arada tutmamız gerek. Kaliteli ve eğitici içerik üretmek, hedef kitleyi doğru bulmak, onları tatmin etmek, düzen sağlamak, tutarlı ve istikrarlı olmak, gelen verileri analiz etmek… Bunların hepsini bir arada düşünmek bazı şirketler ve kişiler için karmaşık gelebilir. Bu durumlarda Influencerlardan destek almak ve bu sürecin bir kısmını onlara teslim etmek çoğumuz için yararlı bir seçenek olabilir.

Tabii ki her şeyde olduğu gibi, dışarıdan destek alınarak yönetilen süreçlerde de dikkat edilmesi gereken bir çok şey var. Sonuçta artık herkes kendini Influencer etiketi ile tanıtabilir. Burada kontrol etmemiz gereken birkaç etken bulunmakta. 

Uygun platform kanallarının seçilmesi

Evet, Influencer pazarlama, pazarlamacıların işlerini daha hızlı büyütmelerinin en önemli ve gerçekçi yolu ve sosyal etkileyicilerin kendilerine güvenen geniş bir çevrimiçi kitlesi olduğundan üstün bir yöntem. Fakat ilk ve en önemli aşama uygun platform kanallarının seçilmesi. Çünkü bu platformlar, sosyal medya kampanya hedeflemesi için ana kaynağınız olacak. Kampanyanızın ölçeği, etkileyicilere ne kadar para harcamanız gerektiğine karar verecek. Bununla birlikte, Influencer’a mali bir teklifte bulunmadan önce piyasada bilgili olduğunuzdan emin olmalısınız. Influencer pazarlamaya yönelik  girişimlerinizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, yatırım getirilerini de izlemelisiniz. 

Hedef kitle Influencer uyumu

Tabii ki olay yalnızca doğru etkileyici (influencer)’ı bulmakta değil. Aynı zamanda doğru kitle için doğru kişiyi seçerken, hedef kitlenizin seçtiğiniz kişi ile aynı ilgi alanlarını ve profesyonel yetkinlikleri taşıdığına emin olmalısınız. Milyarlarca takipçiye sahip Mega etkileyiciler yerine kendi iş alanınızla ilgilenen birilerinden hizmet almak, sizi takip edenler için de daha spesifik ve etkili bir tercih olacaktır. Örnek olarak eğer bir araba üreticisi iseniz, güzellik ve kozmetik alanında içerik üreten mega kanaat önderleri ile çalışmak size erişim getirmeyecektir. Bu sebeple mega-etkileyiciler için yüksek miktarlarda para ve uzun zamanlar kaybetmek yerine belirli bir alana odaklanmış mikro-etkileyiciler ile çalışmak daha doğru bir adım. Daha küçük ve niş kitlelere sahip olan mikro-etkileyicilerden alacağınız dönüşümün daha yüksek olacağı aşikar. Örneğin araba satıyorsanız, arabalar üzerinden içerik üreten bir mikro-influencer size yardımcı olabilir.

Doğru Influencer’ı seçmek için kullanabileceğiniz birçok araç mevcut. Eğer kitleniz için doğru etkileyiciyi nasıl ve nerede bulacağınızı, onlara nasıl güvenebileceğinizi merak ediyorsanız Teamfluencer, Humanz, Fenomio gibi birçok platform, sizler için özel servis sunuyor. 

Yeni platformlar ve pazarlama trendleri

Ayrıca yeni platformları ve güncel sosyal medya pazarlama trendlerini takip etmekte de fayda var. Bunlardan biri Instagram Reels ve Tiktok içerik üreticiliği. 

Bildiğimiz üzere artık birçok şirket Tiktok hesaplarına sahip, kendi çalışanları ile bu platformu aktif olarak kullanan şirketler bile var. Bu sebeple artık “Reklam verme, Tiktok üret” deyimini birçok yerde duyabiliriz. Tiktok’ta viral olan videoların, reklam alan sponsporlu içeriklerden çok daha hızlı yarışa başladığını görebiliyoruz. Bu sebeple, yalnızca influencerlarımız değil aynı zamanda sektörünüzün trendleri, platform seçimleri ve gelen dönüşümlerin doğru analizi de oldukça önemli. 

Erişimleri ve dönüşümleri takip etmek için işletmenizi büyütebileceğiniz popüler sosyal medya platformu olan TikTok, şu anda sosyal uygulama endüstrisindeki en gözde kanal. TikTok, Z kuşağı tüketicilerinin yarısından fazlası tarafından kullanılıyor ve Z kuşağının etkileyici tavsiyelerine göre satın alma olasılığı neredeyse iki kat daha fazla.

Hedef demografiniz Gen Z ise, gitmenin yolu bu ve bunun gibi kanallar. En ileri görüşlü firmalar TikTok ve Reels pazarlamasını benimsiyor ve bunlar en popüler sosyal medya platformları olarak büyümeye devam ederken geride kalmak istemezsiniz. Tabii ki sosyal medya kanallarından dönüşüm bekleyen firmalar için yapılması gereken en önemli şeylerden biri de trendleri yakalamak kadar, yeni trendleri de takip etmek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.