"Facebook ile giriş yap" seçeneği yerini "Meta hesapları"na bırakıyor

Kullanıcılar, Quest cihazları üzerinden Meta hesabı oluşturup daha sonrasında "Meta hesabıyla giriş" seçeneğini kullanabilecek.

Özellikle muhbir Francis Haugen'ın iddialarının ardından zor bir dönem geçiren Facebook, ana şirketinin ismini Metaverse vizyonununa uygun olarak Meta'ya dönüştürürken, şirketin eleştirilen bazı yaklaşımlarını da rafa kaldırmaya hazırlanıyor

Her ne kadar şimdiye kadar reklam modelleri ile Meta uygulama ailesinin yıldızı Facebook olmuş olsa da; şirket her uygulamasını Facebook ile ilişkilendirmekten vazgeçmeye başladı. Gelecek aydan itibaren sanal gerçeklik (VR) cihazları için "Meta hesabıyla giriş" seçeneği sunmaya başlayacak. Kullanıcılar böylece daha önce Facebook hesabıyla giriş yapması gereken uygulama, ürün ve oyunları Meta hesabıyla giriş yaparak kullanabilecek. 

Kullanıcılar, Quest cihazları üzerinden Meta hesabı oluşturup daha sonrasında "Meta hesabıyla giriş" seçeneğini kullanabilecek. Meta hesabının ilerleyen dönemde Meta'nın diğer donanım ürünlerinde de yerini alması bekleniyor. İsteyenler, Meta hesabını ayarlar üzerinden Instagram ve Facebook hesaplarıyla da ilişkilendirebilecek. Ayrıca Facebook hesaplarının aksine kullancılar birden fazla Meta hesabına sahip olabilecek. Şirket, bu yenilikle, veri gizliliği nedeniyle oyunlara Facebook hesaplarıyla giriş yapmak istemeyen VR kullanıcılarına kulak verdiğini gösteriyor. 

Oculus profilleri Meta profiline dönüşecek

Gelecek yıldan itibaren Meta hesapları VR kullanıcıları için bir standart haline gelecek. Böylece Oculus profili de yerini Meta Horizon profiline bırakacak. Meta Horizon profilini diledikleri gibi kişiselleştirebileceklerini belirtelim. 

Şirketin yaptığı en dikkat çekici değişiklik ise Oculus'taki arkadaşların Instagram benzeri bir model ile takipçilere dönüştürülmesi oluyor. Influencer pazarlama stratejilerinin kendisini sanal gerçeklik ortamında da göstermeye devam edeceğini söyleyebiliriz. 

Bununla beraber Meta'da yeni gizlilik kontrollerini duyurdu. Herkese açık, Arkadaşlar ve Aile ve de Solo olmak üzere 3 farklı gizlilik ayarı bulunuyor. Meta Horizon Profilinizi gizli olarak kullanmanız da mümkün. Hatta 13 ve 17 yaş arası kullanıcıların profilleri ilk baştan itibaren gizli hesap olarak ayarlanıyor. 

Şirket gizlilik ayarları ile ilgili olarak geliştiriciler için de ayrıca bir makale yayınladı. Son olarak Meta, işletmeleri ve geliştiricileri desteklemek için adımlar atmayı planladığını da açıkladı. Tüm bu yenilikler, bizlere Facebook'un gelecekteki konumuna dair bir çerçeve çiziyor. Görünen o ki; Meta'nın Metaverse vizyonunda Facebook'un rolü gittikçe küçülmeye başladı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.