Avrupa Birliği, video lisanslama politikası nedeniyle Apple, Netflix, Amazon, Hulu gibi şirketleri araştıracak

Avrupa Birliği düzenleyicileri, Alliance for Open Media'nın (AOM) video lisanslama politikası nedeniyle Apple, Netflix, Amazon, Hulu ve diğer şirketleri soruşturmak istiyor.
Avrupa Birliği, video lisanslama politikası nedeniyle Apple, Netflix, Amazon, Hulu gibi şirketleri araştıracak

Avrupa, son dönemde teknoloji şirketleri için kurallarını sıkılaştırmasıyla gündemde. Avrupa Birliği düzenleyicileri, bu kapsamda 2023'ten itibaren bloktaki büyük teknoloji şirketleri için kuralları güçlendirmesiyle birlikte, Alliance for Open Media'nın (AOM) video lisanslama politikası nedeniyle Apple, Netflix, Amazon, Hulu ve diğer şirketleri soruşturmak istiyor.

Komisyon, Alliance for Open Media ve üyelerinin, AV1 tekniğinin oluşturulduğu sırada AOM'nin bir parçası olmayan, ancak patentleri için gerekli görülen yenilikçilere lisans koşulları (zorunlu telif ücretsiz çapraz lisanslama) dayatabileceği bilgisine sahip olduğunu söyledi. Bu eylemin, yenilikçilerin AV1 teknik şartnamesi ile rekabet etme yeteneklerini kısıtlayabileceği ve ayrıca yenilik yapma teşviklerini ortadan kaldırabileceği açıklandı.

AB sözcüsü, komisyonun AOM'nin lisanslama politikasına ilişkin devam eden bir ön soruşturması olduğunu doğruladı. Sözcü ayrıca komisyonun bir ön soruşturmaya sahip olmasının, soruşturmanın sonucuna bir ihlalin varlığına ilişkin ön yargıda bulunmayacağını da sözlerine ekledi.

Alliance for Open Media ise henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

2015 yılında kurulan Alliance for Open Media, tarayıcılarda, cihazlarda, uygulamalarda ve oyunlarda daha yüksek kaliteli 4K video akışı için AV1 olarak bilinen yeni bir standart yazılım oluşturmayı hedefliyor. Merkezi Wakefield, Massachusetts'te bulunan AOM'nin yönetici üyeleri arasında Amazon, Apple, ARM, Cisco, Facebook, Google, Huawei, Intel, Microsoft, Mozilla, Netflix, Nvidia, Samsung Electronics ve Tencent gibi şirketler yer alıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.