Femtech şirketi AiVF, Insight Partners liderliğinde 25 milyon dolar yatırım aldı

Tüp bebek vitro fertilizasyona (IVF) odaklanan şirket, embriyo kalitesini artırmak için yapay zeka teknolojisinden yararlanıyor. Tüp bebek denemesinin başarı oranını yükseltmeye yönelik çalışıyor.
Femtech şirketi AiVF, Insight Partners liderliğinde 25 milyon dolar yatırım aldı

Femtech şirketi AiVF, Insight Partners liderliğinde 25 milyon dolar yatırım aldı. Yeni gelen yatırımın Ar-Ge faaliyetlerinin geliştirilmesinde ve yurt dışı pazarlarına açılmak için kullanılacağı söylendi.

İki sağlık çalışanı Daniella Gilboa ve Prof. Daniel Seidman tarafından kurulan şirket, 2018'den beri faaliyet gösteriyor. Tüp bebek vitro fertilizasyona (IVF) odaklanan şirket, embriyo kalitesini artırmak için yapay zeka teknolojisinden yararlanıyor. Tüp bebek denemesinin başarı oranını yükseltmeye yönelik çalışıyor. Çünkü tüp bebek tedavisinde ilk denemede başarı şansı 35 yaş altı genç kadınlarda yüzde altmış... 40'lı yaşlardan sonra yüzde 20'lere düşüyor.

Kurucu ortak Daniella Gilboa AiVF'nin çocuk sahibi olmak isteyen herkesin hayalini gerçekleştirmek için yola çıktığını anlatıyor. Önümüzdeki dönemde tüp bebek tedavisi konusunda yeni araçlar geliştirmeyi hedeflediğini sözlerine ekliyor.

Bu alanda yapılan yatırımlar son günlerde oldukça göze çarpmaya başladı. Bu hafta doğurganlık alanına odaklanan Oma Fertility 37,5 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Tur, JAZZ Venture Partners, Root Ventures, Mithril Capital, Global Asset Capital ve Free Solo Ventures tarafından yönetildi. Yatırımın 29 milyonu yatırımcılardan geldi.  8,5 milyon dolarlık borç finansmanı ise Silicon Valley Bank tarafından sağlandı. Yeni gelen yatırım şirketin ABD operasyonunu genişletmek için kullanılacak.

2020 yılında kurulan şirket; tüp bebek, yumurta dondurma, embriyo transferleri ve yumurta bağışı üzerine çalışıyor. ABD merkezli Oma Fertility'nin ilk ürünü OMA Sperm Insight, tüp bebek sonuçlarını iyileştirmek için en sağlıklı spermi belirlemeyi amaçlıyor. Bunun için yapay zeka teknolojisini kullanıyor. Şirketin amacı ABD'de doğurganlık klinik ağı kurmak. Bir taraftan çocuk sahibi olmak isteyen herkese bu hizmeti erişebilir kılmak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.